Akciové trhy - denní zpráva 14.7.2020

10:03 | E V | Diskuze

Nasdaq ustoupil z výšin.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA začaly obchodní den na velmi pozitivní notě, závěr obchodování je však srazil do ztráty. Evropské indexy ještě stihly uzavřít růstem. Sentiment narušily zprávy, že americký stát Kalifornie opět uzavře restaurace a kina a v Los Angeles se od srpna neotevřou školy. Spojené státy také poprvé oficiálně odmítly teritoriální nároky Číny v jihočínském moři, což je bráno jako další kaňka na vzájemných vztazích a zdroj napětí. Nejvíce oslaboval Nasdaq, jenž se v poslední době pohybuje ve vysokých letových hladinách na historických rekordech. Ropa oslabovala přes 2% po informacích, že OPEC+ zvažuje zvýšení těžby, organizace o tom bude jednat dnes a zítra. 

PepsiCo oznámila výsledky za druhý kvartál mírně nad očekávání na úrovni tržeb i zisku i když v absolutní hodnotě se výsledky meziročně zhoršily. Firmě pomohly výrazně vyšší prodeje snacků a cereálií, jimiž se lidé předzásobili při koronakrizi a jenž tlumily ztrátu z výpadku prodejů nápojů, zejména v restauračních zařízeních a na kulturních akcích. Pfizer a BionTech obdržely schválení pro zrychlené testování jejich vakcín proti COVID-19 a měly by být na nejrychlejší cestě k aplikaci. Firmy očekávají schválení do konce roku s letošní produkcí 100 mil. dávek, jenž by měla růst přes miliardu v roce 2021. 

Výsledky dnes zveřejní banky JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo či aerolinka Delta Air Lines. U JPMorgan je očekáván mírný růst tržeb, ale meziroční pokles zisku přes 55%, zejména kvůli pokračujícím zvýšeným rezervám na nesplácené úvěry, v prvním kvartálu banka oznámila pokles o 70%. Trhy se zvýšenými opravnými položkami počítají, z dlouhodobějšího hlediska bude důležitý také pohled na čistou úrokovou marži, jenž je po snižování úrokových sazeb FEDu pod tlakem. U Citigroup se očekává rovněž mírný růst tržeb, ale pokles zisku o 85%, banka je více globální, takže bude sloužit  jako porovnání i pro evropské a asijské trhy.  U těchto bank mohou překvapit výsledky operací na finančních trzích, zejména na dluhových, druhý kvartál roku 2020 byl rekordní z hlediska nově vydaného dluhu s tím, jak firmy překotně sháněly likviditu pro překonání koronakrize. U banky Wells Fargo je očekáváno překlopení do ztráty, banka nemá tak silnou divizi finančních trhů a je více tradiční komerční bankou. Z toho důvodu je přeci jen více citlivá na zhoršené ekonomické podmínky a klesající úrokové sazby. U Delta Air Lines se očekává pokles tržeb k 90% kvůli praktickému zastavení letecké dopravy během jarních měsíců a ztráta přes 2,3 mld. USD. Investoři budou sledovat jak je firma schopna snížit náklady a řídit toky hotovosti a jaká bude její likviditní pozice, aby byla firma schopna přestát velmi těžké období v celém leteckém průmyslu.

 

Průzkum ČNB v bankovním sektoru

ČNB včera zveřejnila průzkum „Šetření úvěrových podmínek bank“, ve kterém celý bankovní trh očekává nárůst úvérových ztrát ve třetím čtvrtletí ve všech segmentech úvěrového trhu. Banky ve druhém čtvrtletí zpřísňovaly úvěrové standardy a třetina jich očekává další zpřísňování i ve třetím čtvrtletí. Asi polovina bank očekává snižování poptávky po hypotékách. Celkově banky očekávají pokles poptávky po úvěrech, byť objem krátkodobých úvěrů by mohl růst. (Reuters)

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.