Akciové trhy - denní zpráva 14.6.2019

10:10 | B Z | Diskuze

Po útocích na tankery rostl energetický sektor

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v zámoří rostly, taženy energetickým sektorem, který reagoval na růst ropy (až 5%) v důsledku útoků na ropné tankery u Hormuzského průlivu. Tento průliv je klíčovým místem z hlediska světových dodávek ropy, jelikož tudy do světa každý den putuje čtvrtina světové produkce ropy z Perského zálivu. Spojené státy z útoků obvinily Irán, který již dříve pohrozil, že v reakci na ropné sankce může průliv uzavřít. Irán však svou účast na útocích tentokrát odmítá. Každopádně hrozí opětovný růst geopolitického napětí v této oblasti. Automobilky VW a Ford oznámily, že jsou blízko dohodě o spolupráci na společném vývoji autonomních a elektrických aut. Dnes bude v USA očekáváno zveřejnění maloobchodních tržeb, očekává se růst o 0,7%, což je poměrně vysoká hodnota, v minulém měsíci tržby poklesly o 0,2% a v poslední době spotřebitelská aktivita příliš povzbudivá nebyla. Evropské indexy mírně posílily, pozitivně se vyvíjely sektory energií a základních materiálů. V Německu se konala aukce pro 5G sítě a licenci získal nový operátor 1&1 Drilish, což povzbudilo akcie firmy o +13%. Pro ostatní operátory to příliš pozitivní není, jelikož jim roste konkurence a ceny vyšlé z aukce jsou rovněž vyšší, než se očekávalo. V Evropě dnes není plánováno zveřejnění ekonomických dat s výrazným dopadem na trhy.

 

Krátké zprávy z ČR

ČEZ: Vládní zmocněnec pro jadernou energii Míl v LN mimo jiné řekl, že ČEZ bude investorem stavby nového bloku prostřednictvím dceřinné společnosti (kde je Míl předsedou DR), tendr na dodavatele by mohl začít do konce roku 2020 a stavba dokončena do roku 2040 (FleetSheet z LN). Naznačené termíny ukazují na další posunutí projektu, když původně byla snaha začít tendr ideálně letos a dokončit první blok do roku 2035. Zdá se, že výstavba (a tedy hlavní část investičních výdajů) nezačne před rokem 2030. ČEZ tak může v dohledné budoucnosti nadále vyplácet dividendy poblíž úrovně 100% čistého zisku.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému týdnu na trzích

Ilustrativní obrázek

Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu

Ilustrativní obrázek

Po růstech v úvodu týdne dnes pražská burza klesla

Ilustrativní obrázek

Makro Speciál

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k dopadům koronaviru na trhy

Ilustrativní obrázek

Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výsledků VŠPS - 4. čtvrtletí 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.