Akciové trhy - Denní zpráva 14.5.2019

11:17 | M Z | Diskuze

Vyostření obchodních sporů stahuje akciové trhy dolů

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké akciové trhy se obracejí dolů a tři největší indexy klesaly. S&P 500 spadl o 2,4%, Dow Jones také o 2,4% a technologický Nasdaq dokonce o 3,4%. Pokles byl způsoben vyostřením obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Zejména na tento fakt reagoval segment informačních technologií, který klesal nejvýrazněji. Propadly se akcie společnosti Apple (-5,8%), HP Inc. (-4,5%) nebo Western Digital (- 6,26%). Klesaly i další segmenty citlivé na zvyšování cel, do kterých spadá i automobilový průmysl (General Motors -3,5%, Harley-Davidson -5,3%), u kterého hrozí, že na něj prezident Donald Trump v sobotu také uvalí cla. Společnost Uber na burze dále klesala o více než 10% a její cena již spadla od té upisovací (45 USD) už o 8 USD.

Evropské akciové trhy následovaly ty americké v menším rozsahu, index Euro Stoxx 50 klesl o 1,2% a DAX o 1,5%. Evropě hrozí, že by na její špičkové firmy mohl dopadnout zpomalující se hospodářský růst kvůli americko-čínským sporům. Německá automobilka Voklswagen pozastavila přípravy na primární nabídku akcií své divize zabývající se nákladními automobily Traton a bude pokračovat až po zlepšení situace na trhu. Předpokládá se, že by k tomu mohlo dojít v létě. Marek Dongres, analytik.

ČEZ 1Q19: navrhnul dividendu v souladu s očekáváním, výroba solidní

ČEZ dnes ráno reportoval solidní čísla za 1Q19: EBITDA dosáhla 19,3 mld. Kč (+ 10% r/r), což je 1% pod konsenzem z důvodu nižší hrubé marže z prodeje elektřiny a plynu v ČR. EBITDA ale solidně rostla zejména díky asi o 20% meziročně vyšším zajištěným cenám elektřiny a díky rostoucí produkci z jaderných zdrojů (+7% r/r). Zajištěné ceny elektřiny pro rok 2019 jsou s 39 EUR/MWh stále o 20% nižší než je současná tržní úroveň. EBIT byl s 11,8 mld. Kč zhruba o 5% nižší než odhady kvůli nižší EBITDA a oprávkám v SEE (-0,5 mld. Kč). Upravený čistý zisk dosáhl 8,8 mld. Kč, což je o 4,5% více než konsenzus Reuters, neboť zde jsou odpisy v SEE vyloučeny.

Pozitivní překvapení vyplynulo ze změny ocenění dcerky Inven Capital a lepšího ostatního finančního výsledku. Dividenda je navrhována na 24 Kč (4,6% DY, 100% PoR) - v souladu s očekáváním trhu.

Cíle pro rok 2019:

ČEZ potvrdil cíle pro EBITDA pro rok 2019 mezi 57-59 mld. Kč (+ 17% r/r) a pro upravený čistý zisk mezi 17-19 mld. Kč (+ 37% r/r). Cíl pro EBITDA je v souladu s konsenzem a pro upravený čistý zisk je cíl 5% nad konsenzem. Plán výroby z konvenčních zdrojů vzrostl z 66,3TWh na 66,5TWh (+ 9% r/r), což je pozitivní indikací, že se výrobě letos daří. Výsledky na úrovni EBITDA byly lehce slabší, než se očekávalo zejména z důvodu nízkých marží v segmentu prodeje. Potvrdily ale očekávání v hlavním segmentu tradiční výroby a těžby uhlí a také v distribuci. Objemy výroby byly solidní díky rostoucí produkci z jaderných elektráren a CCGT, zatímco výroba uhlí je stále slabá (0% r/r). Upravený čistý zisk byl vyšší než odhadovaný díky jednorázovým ziskům z ostatních finančních výnosů. Navrhovaná dividenda je v souladu s naším očekáváním a společnost vyplatí celý upravený čistý zisk (dividendová politika je 60-100% PoR). ČEZ potvrdil cíle na rok 2019 a výsledky tak vidíme jako neutrální. Za zmínku stojí, že společnost značně zpomalila v zajišťování cen elektřiny pro další roky, což naznačuje její důvěru ve vyšší ceny elektřiny v následujících čtvrtletích. Petr Bártek, analytik, +420 956 765 227 Stock Spirits v 1Q19 se silnými tržbami, odpisy v Itálii Stock Spirits dnes reportoval za první pololetí finančního roku dobré výsledky. Tržby byly 156,9 milionu EUR (+9,7% r/r bez vlivu FX), v Polsku rostly o 11,5% a v České republice o 13,4%. Upravená EBITDA byla 33,5 milionu EUR (+5,8% r/r). EBITDA marže poklesla z 22,2% na 21,4% kvůli nižší hrubé marži. Nižší EBITDA odráží dopad produktového mixu a také vyšší marketingové výdaje v Polsku, zatímco výdaje na reklamu v České republice klesaly. Čistý zisk byl 5,8 milionu EUR oproti ztrátě 1,4 milionu EUR v minulém období. Zadlužení kleslo na 0,42x čistý dluh/EBITDA oproti hodnotě 0,53 v září 2018. Společnost zvýšila pololetní dividendu na 2,63 centu (+5,2% r/r), což bylo v souladu s naším očekáváním. Společnost dále oznámila akvizici společnosti Bartida na českém trhu ve výši 7,3 milionu eur a v Itálii dokončuje převzetí Distillerie Franciaorta za 23,5 mil. eur. Na akvizičním trhu chce být i nadále aktivní. V Polsku se SSG zvýšil tržní podíl na trhu vodky z 26,6% na 28,4%. Tržní podíl v České republice vzrostl silně z 33,6% na 34,7%. Silné výsledky zaznamenala značka Republica a značka Božkov také skončila s pozitivním výsledkem.

V Itálii společnost zaznamenala pokles tržeb i zisku. Celkově upravený EBITDA zisk Stock Spirits rostl meziročně o solidních 6% v souladu s naším očekáváním. To bylo důsledkem rostoucího tržního podílu na obou hlavních trzích v Polsku a v ČR. Trh s vodkou v Polsku pak roste stabilně o 2% r/r a trh s lihovinami v ČR o silná 4% r/r. Tržby SSG rostly velmi silně částečně i díky distribuci značek třetích stran, na nichž má firma nízkou marži, ale podporují produktový mix. Líbí se nám především obrat k růstu v ČR, kde měla firma loni problémy s rostoucí konkurencí a musela hodně investovat do podpory prodeje. Akcie SSg se nám jeví relativně nízko oceněné i přes očekávané negativní dopady růstu spotřebních daní v ČR a daňové vyšetřování v Polsku.

 

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.