Akciové trhy - denní zpráva 14.2.2020

10:13 | E V | Diskuze

Ani zděšení, ani nadšení

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Akciové trhy během čtvrtečního obchodování svorně mírně klesaly v USA, Evropě i Asii. Strach trhů ze situace v Číně se prozatím oproti minulým dnům razantně nezvýšil, nicméně nejistotu rozvířil skokový nárůst případů nakažených a zemřelých v důsledku změny způsobu jejich evidence ze strany tamějších úřadů. To zvyšuje pochybnosti investorů ohledně vypovídací schopnosti oficiálních čísel, množí se názory, že ta jsou výrazně podhodnocená. Celková úmrtnost viru se drží u 2%, což je důležitý faktor, jež patrně na druhé straně snižuje celkové obavy. Obdobně tak i tvrdý přístup čínských úřadů proti porušením zákazů vycházení atp. S ubíhajícími dny budou investoři sledovat, do jaké míry se daří obnovovat výrobu v tamějších továrnách, například Foxconn podle informací prozatím obnovil pouze asi 10-15% kapacit. Stalo se již, že se v továrně u pracovníka objevilo virové onemocnění a všichni ostatní zaměstnanci museli být umístěni do karantény, hromadné rozšíření tohoto jevu by bylo pro tamější průmysl velkým problémem. Podle dostupných informací „pouze“ asi 2% tržeb firem z indexu S&P 500 je generováno v Číně, takže americké indexy zatím situace tolik netrápí.

Ministr financí UK nečekaně odstoupil, trhy si od jeho nástupce slibují hladší podporu pro plán Johnsona na zvýšení výdajů, investice do infrastruktury, či snižování daní, což by mělo mít pozitivní vliv na HDP, libra proto znatelně rostla. Apple uvedl, že by ode dneška měl otevřít některé čínské prodejny, podle názorů by mohly tržby iPhonů v Q1 klesnout o 10%. Negativními dopady viru na hospodářské výsledky varoval také Alibaba (-1,8%) (jehož výsledky však byly jinak nad očekávání dobré) či Ralph Lauren (-0,6%) (negativní dopad 55-70 mil. USD tržeb na asijském trhu.). V USA dnes výsledky Newel Brands či PPL. V Evropě Renault, Credit Agricole, RBS či AstraZeneca.Z ekonomických dat dnes maloobchodní tržby v USA, v Německu již zveřejněn odhad růstu HDP, jež byl za 4Q19 na nule, čekal se 0,1% růst. Evropské futures přesto zatím v mírném růstu, čínské trhy dnes rostly nad 0,5%.

 

Manažeři Stock Spirits obdrželi opce na akcie

Firma přidělila opce na získání 333 478 akcií pro CEO Stachowitze a 233 486 akcií pro CFO Bala v rámci odměňovacích plánů pro management. Celkový objem akcií představuje asi 0,28% z celkového počtu vydaných akcií.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.