Akciové trhy - denní zpráva 14.11.2019

09:58 | E V | Diskuze

Trhy smíšené, negativní data z Číny

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA včera obchodovaly smíšeně bez výraznějšího pohybu. Dow Jones rostl mírně výrazněji o 0,3% díky akciím Walt Disney. Objevily se informace, že obchodní vyjednávání se poněkud zadrhla kvůli objemu zemědělských produktů, které by Čína měla začít opět nakupovat a dalším sporným bodům, zejména co se týče ochrany duševního vlastnictví v oblasti technologií. Přes noc vyšla horší ekonomická data z číny a Japonska, což může ovlivnit dnešní obchodování. Podle zveřejněných údajů klesl v Číně růst průmyslové produkce na 4,7%, oproti očekávanému růstu 5,4% a růst investic klesl na historické minimum na úrovni 5,2%. Růst HDP v Japonsku pak zpomalil na nejnižší letošní úroveň. Negativní sentiment v celém asijské regionu podporují i pokračující vážné protesty v Hongkongu. Akcie Walt Disney rostly přes 7%, když firma oznámila, že její streamovací služba Disney+ za první den získala 10 milionů zákazníků. Takto silný nástup potvrzuje předchozí odhady, že vstup Disney do tohoto odvětví bude pro konkurenty velkým oříškem (Netflix, HBO, Amazon Prime, Apple TV+). Firma by chtěla mít do roku 2024 k 90 mil. zákazníkům. Dnes bude výsledky reportovat Walmart, u kterého se očekává růst tržeb tažený zejména online prodeji, zisk by měl být na podobné úrovni jako ve 3Q18. Výsledky dále oznámí i výrobce grafických čipů NVIDIA, u které se očekávají meziročně slabší výsledky jak na úrovni tržeb, tak zisku, kvůli zpomalení napříč sektorem jež způsobil i útlum pozitivního vlivu těžby kryptoměn, na něž se rovněž grafické karty používaly. V 8:00 byl zveřejněn odhad růstu německého HDP ve 3Q19, který mírně rostl o 0,1% a byl tak oproti očekávanému poklesu o 0,1% lepší. V USA budou později zveřejněna data maloobchodních tržeb, jež by se měla odrazit k 0,3% růstu ze stagnace v září.

 

Pegas oznámil výsledky za 3Q19

Pegas reportoval EBITDA zisk 335 mil. Kč (-0,9% r/r), což bylo mírně pod našimi odhady. Důvodem byl růst produkce, jež byl menší, než jsme očekávali a také vyšší ostatní náklady (R&D, optimalizace produkce). Mzdové náklady byly o 10% vyšší kvůli zvýšení počtu zaměstnanců pro obsluhu nových výrobních linek v Jižní Africe a v ČR.

V porovnání s předchozími kvartály se zvýšil objem produkce díky nové 10kt lince v Jižní Africe a díky zvýšenému využití stávajících kapacit po problémech v první polovině roku. Firma vyrobila 28,1kt (+1,6% r/r), což bylo pod našimi odhady. Tržby vzrostly pouze o 1% kvůli nižším objemům prodejů, zatímco vyšší ceny PP/PE vedly k pozitivnímu PP/PE přenosovému mechanismu.

Čistý zisk činil 242 mil. Kč (+54% y/y), což bylo 45% nad našimi odhady zejména díky vyššímu, než očekávanému pozitivnímu vlivu kurzových změn.

Management potvrdil výhled EBITDA zisku blíže k nižší hranici rozpětí 1,3 – 1,45 mld. Kč

Investiční projekty probíhají podle plánu a nová linka v ČR začala vyrábět na konci 3Q19.

Celkově byly výsledky mírně pod našimi odhady kvůli nižší produkci. I přesto management potvrdil výhled pro EBITDA zisk a uvedl, že se zvýšily zásoby. Nové linky začínají s produkcí teprve na přelomu i 3Q19/4Q19, takže se efekt projeví později. Výsledky proto hodnotíme jako neutrální. Akcie firmy klesaly po slabých výsledcích za 1H19 a po vyřazení z lokálních indexů. Nemámě nicméně jasný výhled na budoucí strategii firmy a jejím záměrům ohledně zbývajících 12% podílu veřejně obchodovaných akcií. Likvidita akcií zůstává nízká. Z tohoto důvodu jsme ohledně titulu spíše opatrní.

 

Česká vláda by měla s ČEZem podepsat dohodu o jaderném projektu v 1Q 2020

Česká vláda by měla s ČEZem podepsat dohodu ohledně první fáze dostavby jaderné elektrárny Dukovany v 1Q2020. Odhadovaná cena jednoho bloku je 140 – 160 mld. Kč. Dohoda by měla obsahovat ujednání ohledně řešení rizik projektu a rovněž rizika vývoje cen elektřiny. Tendr na dodavatele by měl začít v roce 2021 a dodavatel by měl být vybrán do konce roku 2022. Samotná konstrukce by měla probíhat mezi lety 2029- 2036.

Nastíněný časový rámec a odhadovaná ceny výstavby (cca 4,5 mil. eur/ MW) jsou v souladu s předchozími plány. Vyjádření ohledně potenciálního zajištění rizika cen elektřiny je příznivé a rovněž vyjádření ohledně závazku na ochranu minoritních akcionářů je pozitivní.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.