Akciové trhy - denní zpráva 14.1.2020

10:33 | E V | Diskuze

Po krátké pauze americké trhy opět v zeleném

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy po pátečním odpočinku v pondělí pokračovaly ve „spanilé jízdě“ a opět poskočily výše. Důvodem dobré nálady může být očekávání podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou tuto středu. USA v této souvislosti rovněž přestala označovat Čínu jako měnového manipulátora. Dnes zveřejní výsledky za 4Q19 řada bank, konsenzuální odhady očekávají, že JPMorgan zveřejní meziroční růst EPS zisků přes 18%, Citigroup o 15% a Wells Fargo o 3%. Mělo by se tedy veskrze jednat o velmi dobré výsledky, investoři budou sledovat, jak se banky po letošní sérii uvolňování FEDu vypořádají s nižšími úrokovými sazbami. Výsledky by měly reportovat i aerolinky Delta Air Lines, jímž by měly růst tržby přes 5% a zisk přes 7% v důsledku toho, že firma neprovozuje problémový typ letadla Boeing 737 MAX a díky tomu mohla zvýšit počet klientů. Evropské akciové futures prozatím obchodují mírně v plusu.

 

Aukce pro 5G sítě by měla přeci jen proběhnout během 1Q 2020

Podle vládního dokumentu a vyjádření ministra průmyslu Havlíčka je aukce připravena a vláda počítá s jejím zahájením v první čtvrtletí tohoto roku. Aukce byla odložena z lednového termínu, aby mohly být upraveny parametry, jež by byly více atraktivní pro nového operátora. Diskuze ohledně parametrů s MPO nicméně nadále probíhají a v případě změny parametrů by aukce mohla být ještě opět odložena. Dosavadní podmínky se pro vstup nového operátora se nejeví tak zajímavé, pro O2 CR vstup nového operátora znamená riziko. Pokud by se tedy aukce konala za současných podmínek, je to pro O2 příznivější. (HN) 

 

Uhelná komise do září předloží 3 scénáře útlumu výroby energií z uhlí.

 

Nejpravděpodobnější je patrně střední varianta s časovým rozmezím mezi roky 2035-2045. Pro ČEZ by tato varianta neznamenala významný problém, jelikož do roku 2040 plánuje uzavření většiny uhelných elektráren, v provozu by měla v této době být pouze elektrárna Ledvice.

 

Vláda schválila cíl pro podíl obnovitelných zdrojů energie ve výši 22% do roku 2030.

Současný podíl je 15,6%. Tento cíl je spíše konzervativní, EU po ČR požadovala minimálně 23% podíl. Instalovaná kapacita solárních panelů by nicméně mohla vzrůst o 1,9 GW, což může pro ČEZ znamenat investiční příležitost, jelikož má připravené brownfieldy pro solární projekty.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.