Akciové trhy - denní zpráva 13.8.2019

10:33 | B Z | Diskuze

Přesun do bezpečnějších aktiv zatížil akcie

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA výrazně klesaly přes 1,2%, když se nevyskytly pozitivní zprávy a trhy jsou stále zatíženy negativním sentimentem z obnovené americko-čínské obchodní války. Investoři se v obavě prodloužení současného stavu přesouvají do bezpečnějších aktiv, jako jsou zlato či dluhopisy. Ani včera ani dnes není plánováno zveřejnění výsledků zásadních firem. Z ekonomických reportů budou zveřejněny údaje o americkém CPI, kde se očekává zrychlení růstu na 0,3%, z předchozích 0,1%. Evropské akcie klesaly méně než v zámoří, nicméně ani zde se nevyskytly pozitivní zprávy, aktuálně je negativním vlivem politická situace v Itálii a pokračující špatné ekonomické ukazatele přicházející z Německa nebo i Velké Británie. Dnes bude publikován německý ZEW index, u nějž se čeká dokonce nejnižší hodnota za posledních několik let, zítra pak předběžný odhad německého HDP za 2Q19, kde se čeká pokles o -0,1% pomalu směřující Německo do recese.

 

Výsledky ČEZU za 2Q19 nad odhady, výhled produkce snížen

ČEZ reportoval EBITDA zisk za 2Q19 ve výši 12,8 mld. CZK (+37% r/r), což bylo 9% nad konsenzuálními odhady díky solidnímu výsledku v segmentu prodeje a ESCO služeb. EBITDA rostla hlavně díky o zhruba 20% r/r vyšším zajištěným cenám, rostoucí produkcí z plynu, obnovitelných zdrojů a loňskému negativnímu přeceňování derivátů elektřiny a CO2. ČEZ má zajištěné ceny kolem 39 EUR/MWh, což je stále o 20% pod současnou tržní úrovní. EBIT činil 5,3 mld. CZK, což bylo 11% nad očekáváním kvůli vyšší EBITDA. Upravený čistý zisk byl 3,2 mld. CZK, což bylo 19% nad konsenzem, sestaveným společností. Pozitivní překvapení pramení z vyšší EBITDA, zatímco ostatní finanční náklady byly o něco vyšší, než se očekávalo. Produkce v konvenční výrobě vzrostla o 1% r/r na 14,2TWh a byla 4% pod našimi odhady. Produkce z obnovitelných zdrojů meziročně vzrostla o 10% na 0,45 TWh a byla nad odhady. Objemy prodeje elektřiny byly stabilní na 8,3TWh, což je zlepšení oproti slabému 1Q19. Prodej tepla a zemního plynu byl také díky počasí vyšší. Distribuční objemy meziročně vzrostly o 3,5% na 12,2TWh a byly nad našimi odhady. Čistý dluh se lehce snížil na 143 mld. Kč a poměr čistého zisku/EBITDA činil 2,6x (oproti 2,8x v 1Q19). ČEZ potvrdil výhled pro 2019 EBITDA zisk mezi 57-59 mld. Kč (+17% r/r) a pro upravený čistý zisk mezi 17- 19 mld. Kč. (+37% r/r). Výhled je mírně pod konsenzuálními odhady EBITDA zisku a v souladu s odhady pro čistý zisk. Výhled pro produkci z konvenčních zdrojů byl snížen na 64,6 TWh (+6% y/y) kvůli neplánovaným odstávkám Dukovan a stále se nezlepšující produkci z uhlí. Výsledky byly solidně nad konsenzuálními odhady, pravděpodobné díky jednorázovým ztrátám z přecenění derivátů v 2Q18 (1,6 mld. Kč!) a částečně díky zlepšujícím se trendům v prodeji (expanze v ESCO) a distribuci. Segment konvenční výroby byl silný díky vyšším zajištěným cenám, ale produkce stagnovala a výroba z uhelných zdrojů klesla a vyskytly se neplánované odstávky jaderných zdrojů. Firma potvrdila svůj celoroční výhled, ale snížila o 3% výhled produkce, což indikuje určité problémy. Naopak zajištěné ceny elektřiny pro roky 2020/21 solidně vzrostly a jsou lepší, než jsme čekali. Výsledky proto hodnotíme jako neutrální

 

Výsledky Kofoly za 2Q19 zatížilo špatné počasí a nákladové tlaky

Kofola zveřejnila za 2Q19 upravený EBITDA zisk 306 mil. Kč.(-13% r/r), 5% pod našimi odhady, kvůli slabším tržbám i maržím. Tržby činily 1 741 mil. Kč a byly meziročně stabilní, což bylo 2% pod našimi odhady. Tržby na Česko-Slovenském trhu klesly o 1% r/r když byly ovlivněny deštivým květnem a celkově slabším trhem na Slovensku. Adriatický region rostl o 4% r/r (lehce pod našimi odhady), jedná se o zpomalení oproti výraznému 12% růstu v 1Q19. Tržby v segmentu Fresh & Herbs rostly stabilně o 3% r/r. Marže se snížila o 330 b.p. na Česko-Slovenském trhu kdy sice klesaly ceny cukru, ale ty byly kompenzovány růstem mezd, logistickými a údržbovými náklady a nižšími tržbami. Adriatický region také vykázal lehce nižší marži, segment Fresh stále mírně negativní EBITDA kvůli investicím do značky Leros. Upravený čistý zisk činil 94,5 mil. Kč (-39% r/r) pod našimi odhady kvůli nižšímu EBITDA zisku, negativnímu vlivu kurzových změn a vyšší efektivní daňové sazbě. Zadluženost se mírně zvýšila na 2,9x čistý dluh/upravená EBITDA, kvůli vyššímu dluhu z důvodů investic do nové výrobní linky na Slovensku. Kofola oznámila relativně slabý druhý kvartál od tržeb až po zisk z důvodu negativního vlivu počasí na ČeskoSlovenském trhu, který byl ještě vyšší, než jsme očekávali. Upravený EBITDA zisk činí pouze 39% celoročního cíle, takže k jeho splnění bude v druhé polovině roku potřeba kompenzovat slabý druhý kvartál. Firma nicméně stále vylepšuje svůj tržní podíl v ziskovém HoReCa segmentu (nyní rekordní tržní podíl v ČR a SR) a úspěšně uvedla minerální vodu Kláštorná, která má na Slovensku již 2,5% tržní podíl. Růst tržeb v adriatickém regionu je solidní a v nadcházejících kvartálech očekáváme pozitivní efekt v ČR/SR díky vyšším cenám. Druhá polovina roku by tak měla být výrazně lepší oproti slabému druhému kvartálu. Očekáváme negativní reakci na výsledky, ale důležité bude to, zda firma na svém konferenčním hovoru dnes v 9:30 potvrdí celoroční výhled. Pokud by tomu tak bylo, bylo by to pro akcie podporou.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 10.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.