Akciové trhy - denní zpráva 13.7.2020

10:04 | E V | Diskuze

Remdesivir dal trhům důvod k růstu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během pátečního obchodování posilovaly jak v USA, tak Evropě. Postup vedly sektory financí a energií. I nadále pokračuje obnovený silný růst počtu nakažených COVID-19, obavy v pátek nicméně přebila aktualizovaná povzbudivá data ohledně účinnosti léku remdesiviru od firmy Gilead (+2%). Podle dat podávání léku těžce nemocným pacientům vedlo k výraznému zlepšení průběhu nemoci a 62% snížení úmrtnosti oproti standardní péči. Úmrtnost se tak při použití léku snížila po 14 dnech užívání na 7,6% oproti 12,5% u pacientů, jež lék nepoužívali. Ceny ropy rostly přes 2% po zvýšení odhadů pro úroveň letošní poptávky agenturou IEA o 400tis. barelů denně, nadále klesal i počet aktivních vrtných věží. O víkendu se patrně v návaznosti na to objevily informace, že OPEC+ zvažuje od srpna navýšení těžby asi o 2 mil. barelů denně. Skupina zemí se zavázala, že svou produkci sníží o 9,7 mil. barelů denně, tato redukce v těžbě by tedy klesla na asi 7.7 mil. barelů denně. Výrazněji rostly akcie provozovatele výletních lodí Carnival (+10,8%), firma oznámila postupné spouštění provozu se sníženými kapacitami. Firma si podle vyjádření managementu zajistila financování přes 10 mld. USD, což by jí mělo zajistit prostředky na jeden rok při hypotetických nulových tržbách. Firma uvedla, že sníží investice o 5 mld. USD na další dva roky. Výsledky za druhý kvartál dnes před otevřením trhu v USA oznámí PepsiCo, je očekáván meziroční pokles tržeb o 6% kvůli zavřeným restauracím a kulturním zařízením a akcím, zisk se očekává meziročně o 19% níže. Výsledková sezóna za druhý kvartál začne tento týden naplno, výsledky v tomto týdnu budou reportovat zejména velké americké banky. ECB bude mít ve čtvrtek měnově politické zasedání a v USA budou ve čtvrtek zveřejněny maloobchodní tržby. Dnes významější ekonomická data očekávána najesou. Akciové futures v Evropě dnes navazují na rostoucí asijské trhy a přidávají přes 1,5%.

 

Krátké zprávy z ČR:

ČEZ:

E.ON se domluvil na prodeji aktiv českého Innogy v oblasti zemního plynu a elektřiny do rukou maďarské MVM Group. Transakci ještě musí schválit Evropská Komise, očekává se, že bude uzavřena do konce roku. Prodejní cena nebyla zveřejněna, nicméně v médiích se spekuluje o hodnotě aktiv 800 mil. eur (přes 21 mld. Kč). Dle dřívejších spekulací v médiích se ČEZ o aktiva Innogy zajímal ve spolupráci s MVM, kde by získal aktiva v oblasti zemního plynu, firmy se však na spolupráci nedohodly.(HN) Zprávu pro ČEZ hodnotíme neutrálně.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.