Akciové trhy - denní zpráva 13.4.2021

10:11 | E V | Diskuze

Akciové trhy před inflačními daty v USA opatrné.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během pondělí převážně mírně klesaly před očekávanými dnešními inflačními daty z USA a plným startem výsledkové sezóny za první kvartál později v týdnu. Jak jsme již psali včera, dnešní CPI data z USA budou bedlivě sledována, jelikož se poprvé od loňského ledna očekává hodnota meziročního růstu nad 2% a sice na 2,5%, podpořeno ekonomickým oživením spolu s růstem cen vstupních komodit, fiskálními stimuly a pokračující uvolněnou měnovou politikou. FED se nechal opakovaně slyšet, že mu letos inflace v těchto úrovních vadit nebude, jelikož ji považuje za přechodnou a měnovou politiku hodlá utahovat až uvidí zejména dostatečné zlepšení na trhu práce. Pokud by inflace rostla rychleji, podpořilo by to růst dluhopisových výnosů a spekulace na možné dřívější utažení měnové politiky, což by bylo pro akciové trhy z hlediska vlivu na ocenění spíše negativní.

Během včerejšího obchodování dluhopisové výnosy víceméně stagnovaly pod úrovní 1,7%, aukce amerických 3 a 10letých vládních dluhopisů měla solidní poptávku a trhy tak nijak zvlášť neovlivnila.

Čínské úřady udělily firmě Alibaba pokutu ve výši 2,75 mld. USD (asi 13% z loňského zisku, nejvyšší taková pokuta v historii) za zneužívání dominantního postavení od roku 2015, kdy firma údajně omezovala možnost prodejců prodávat jinde než na její e-commerce platformě. Jedná se tak o další díl do skládačky zvýšeného tlaku čínských úřadů vůči firmě, jež se významně projevil již při zablokování IPO dceřiné firmy Ant Group loni v říjnu a následným oznámením prošetřování firmy. Akcie firmy od té doby klesly o 25%. Firma podle některých názorů začala přerůstat čínskému režimu přes hlavu a ten se tak brání. Trh nicméně určitou výši pokuty očekával, a ta by měla prozatím ukončit antimonopolní vyšetřování a s tím spojenou nejistotu, patrně díky tomu akcie dnes posilují o 9%. Tato na první pohled negativní zpráva tak může paradoxně mít na akcie v řádu týdnů díky poklesu určité míry nejistoty pozitivní dopad.

Microsoft oznámil, že za 16 mld. USD (asi 36% loňského zisku) koupí firmu Nuance Communications, zabývající se umělou inteligencí a rozpoznáváním řeči. Firmy od roku 2019 spolupracovaly v oblasti aplikace AI a automatizace v telemedicíně. Firma se také např. podílela na vývoji Siri pro Apple. Akcie Nuance posílily o 15%.

Z ekonomických dat dnes budou očekávána již zmíněná CPI data v USA či ZEW index v Německu. Výsledky dnes zveřejní např. finanční společnost Charles Schwab s konsenzuálním očekáváním růstu zisku přes 40%.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.