Akciové trhy - denní zpráva 13.3.2020

09:57 | E V | Diskuze

Největší pokles od  roku 1987.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy za sebou mají jeden z nejpernějších dní za několik dekád. Americké indexy propadly nejvíce od roku 1987 a panevropský STOXX600 nejvíce od svého spuštění v roce 1998. 

Výprodeje na akciových trzích v aktuální situaci ještě podpořily USA, jež zakázaly cestování ze zemí Shengenu. Aerolinky tak skokově propadly o dalších 20%. Americký akciový tak vstoupil podle zažitých konvencí do medvědího trhu kvůli poklesu přes 20% z nejvyšších hodnot. Trhy nakrátko podpořil FED oznámením výrazného zvýšení poskytované likvidity na mezibankovním trhu (o 1,5 bilionu USD), který jeví problémy s rostoucími sazbami financování, obavy vzbuzující problémy, se vyskytly rovněž na trhu se státními dluhopisy, jejichž výnos je brán jako světová benchmarková bezriziková výnosová míra a ovlivňujě ocenění aktiv po celém světě. Výprodeje však po odeznění krátkého optimismu převážily a trhy klesaly dál.  Za to mohla z části patrně i ECB, jež naopak trhy zklamala. Nepřistoupila ke snížení sazeb, i když zvýšila nákupy dluhopisů o 120 mld. EUR. Trhy vnímaly nepříznivě zejména také komentář její šéfky Lagardeové, jež uvedla, že ECB tu není proto, aby snižovala spready cen financování dluhu mezi evropskými státy. Na to reagoval velmi citlivě italský akciový trh, jež ztratil přes 17% a výnosy státních dluhopisů rostly, což popudilo  tamější představitelé a tvrdě kritizovali ECB, jelikož pro Itálii je cena financování jejího velkého dluhu klíčová. Asijské trhy i evropské akciové futures dnes nicméně ztráty umazávají, Evropa posiluje ke 3%.

 

Antimonopolní úřad schválil Kofole převzetí Ondrášovky a Karlovarské korunní. 
 
Schválení bylo očekávané, na cenu akcií tedy není z tohoto důvodu očekáván větší vliv.
 
 
 
Vláda vyhlásila nouzový stav
 
Vláda včera vyhlásila 30denní stav nouze a zakázala vstup cizincům z 15 zemí (včetně Německa, Itálie, Rakouska, Číny nebo Jižní Koreji). Dále je omezena otevírací doba restaurací, barů a podobných podniků, které jsou nyní otevřeny od 6:00 do 20:00. Posilovny a sportoviště, která přesahují kapacitu 30 osob, jsou uzavřena úplně. Zrušené jsou také veškeré společenské, kulturní a jiné akce s účastí nad 30 osob. Školy a univerzity zůstávají nadále zavřené. Bankovní asociace oznámila, že lidé a menší podniky zasažené současnou situací si mohou zažádat o posunutí splátek z úvěrů až o tři měsíce. Zavření restauračních zařízení bude mít negativní dopad na spotřebu, což by nejvíce mělo postihnout společnost Kofola a likérku Stock Spirits. Nyní se z pohledu sazeb přikláníme ke snížení o 50 b.b. na dalším zasedání centrální banky 26.března.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.