Akciové trhy - denní zpráva 13.1.2021

10:04 | E V | Diskuze

Cyklické sektory v popředí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Hlavní akciové indexy v USA po relativně kolísavém dni nakonec končily mírně v plusu, díky silnějšímu závěru obchodování, evropské indexy s dřívějším koncem obchodování ztrácely. Na trhu nyní panuje atmosféra na jedné straně optimismu z očekávaného pokračujícího ekonomického oživení, podpořeného fiskálními stimuly, na druhé straně se s růstem výnosů na státních dluhopisech začínají více ozývat hlasy, jež upozorňují na riziko negativního vlivu růstu výnosů na ocenění akciových trhů, jež lze považovat za relativně vyšší. Tyto hlasy nicméně včera prozatím alespoň trochu uklidnila aukce amerických vládních dluhopisů, jež ukázala silný zájem a výnosy na 10letých dluhopisech klesly z intradenního maxima 1,19% na 1,12%. K tomu lze přidat i komentáře dvou členů FOMC, jež uvedli, že nevidí brzkou potřebu začít snižovat objemy kvantitativního uvolňování. Sázky na ekonomické oživení se projevily tím, že nejvíce posilovaly cyklické sektory jako je průmysl, materiály, zboží dlouhodobé spotřeby či energie a k tomu firmy s menší tržní kapitalizací (Russel 2000). Zmíněný energetický sektor patří za poslední 3 měsíce vůbec k těm nejsilnějším s 40% růstem, díky návratu cen ropy aktuálně již na předpandemické úrovně na 54 USD za WTI a 57 USD za Brent.

Dařilo se akciím GM, jež rostly i s poobchodní fází o 9% na 10 leté rekordy. Firma oznámila, že vstoupí do segmentu elektrických komerčních dodávek, první objednávku dodá ke konci letošního roku pro FedEX. Tento segment se pro automobilky jeví stále více zajímavý s rostoucím vlivem elektromobility spojeném s trendem digitalizace a růstu v e-commerce, jež zvyšuje potřebu na flotily spedičních firem. Posilovaly i akcie Ford (+5%), firma oznámila uzavření 3 továren v Brazílii, jež byly již nějakou dobu méně využívané kvůli opatřením v souvislosti s COVID-19. Tento krok by měl firmě snížit náklady a zvýšit ziskovost. S 5% růstem nezůstaly pozadu ani akcie Tesly, ta si podle zpráv zaregistrovala v Indii společnost, firma plánuje na tamější perspektivní trh vstoupit do konce roku.

Z ekonomických dat dnes bude na stole zveřejnění CPI v USA, kde se očekává meziměsíční zrychlení na 0,4% z 0,2%. Dále budou zveřejněny zásoby ropy v USA, jež by dle konsenzu měly klesnout o 3 mil. barelů. S projevem vystoupí guvernérka ECB a také někteří další členové FOMC. Akciové futures dnes zatím rostou o několik desetin procenta.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.