Akciové trhy - denní zpráva 12.11.2019

10:10 | E V | Diskuze

Boeing podržel Dow Jones, trhy očekávají projev prezidenta Trumpa

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA v pondělí mírně klesaly, na kladné nule zůstal index Dow Jones díky akciím Boeingu (+4,6%), které posílily po zveřejnění informace, že firma očekává povolení pro provoz letadel 737MAX od amerického regulátora do konce prosince. Očekávání byla v tomto ohledu zatím spíše skeptická. Akciové indexy v posledních týdnech rostly na nová maxima díky očekávání uzavření obchodní dohody, nicméně na současných úrovních budou velmi citlivé na jakýkoliv náznak negativních informací a je nutné počítat s cenovými korekcemi. Jistý stupeň nervozity na globálních trzích v poslední době vyvolávají i šířící se sociální nepokoje, které se mimo HongKong odehrávají i v Bolívii, Chile a rovněž situace ve Španělsku je napjatá. Pro evropské trhy by mělo být pozitivní očekávané oddálení uvažovaných cel na automobilový průmysl ze strany USA. Prezident Trump má o této otázce rozhodnout do 17. listopadu. Dnes by měla výsledky za 3Q19 reportovat firma Tyson Foods, u níž se očekává meziroční růst tržeb při poklesu zisku o 20% kvůli zvýšeným nákladům, způsobeným, mimo jiné, požárem jedné z továren. Investoři budou sledovat výhled firmy na další období v kontextu rozšíření Afrického moru prasat v Číně (který nutí Čínu kupovat více ze zahraničí) a to, zda firma z této situace bude schopna profitovat, neboť doposud se pozitivní efekt více neprojevil. Velmi očekávaný bude jistě projev prezidenta Trumpa na ekonomickém fóru v New Yorku, kde jeho vyjádření ohledně obchodní situace s Čínou mohou vznést do trhu vyšší volatilitu. Projev je plánován na 19:00. V Německu bude zveřejněn ZEW index, mapující výhled institucionálních investorů pro tamější ekonomiku. Očekává se „zlepšení“ hodnot na -13 z -23, i když, jak napovídá záporné číslo, výhled stále zůstává spíše pesimistický.

 

Kofola včera po uzavření trhu reportovala slušné výsledky za 3Q19

Kofola reportovala EBITDA za 3Q19 ve výši 435,5 mil. Kč (+9,3% r/r), což bylo o 7% výše než konsenzus složený společností, zejména díky lepším tržbám o 1% a zlepšeným maržím (+128bp). Upravený čistý zisk vzrostl o 40% r/r na 248 mil. Kč, což bylo o 4% výše než naše odhady kvůli vyšší EBITDA, pozitivním FX vlivu a nižší efektivní daňové sazbě, když D&A byly lehce nad našimi odhady. Tržby vzrostly o 3,9% r/r na 1,86 mld. Kč a byly 1% nad konsenzem (v souladu s naším odhadem) díky pěknému růstu o 9,7% v Adriatickém regionu. Tržby v Československu rostly o 1,9% dle očekávání, zatímco „Fresh and Herbs“ segment rostl méně (+5,5%) než se očekávalo. Firmě se zlepšily marže o 125bp v Československu a o 416bp v Adriatickém regionu (nad našimi očekáváními) zásluhou vyšších tržeb při nižších cenách cukru. Růst OPEX nákladů pod úrovní hrubého zisku zpomalil na 3,9% r/r z 6,9% r/r v 1H19. Čistý dluh se lehce snížil na 2,7 mld. Kč i přes výplatu dividend, když se snížil pracovní kapitál kvůli dokončovanému prodeji Hoop Polska. Zadlužení proto kleslo na 2,6x čistý dluh/upravená EBITDA oproti předchozím 2,9x.

Kofola vykázala pěkné výsledky za 3Q19, když tržby splnily naše (relativně býčí) odhady a EBITDA marže byla nad očekáváním hlavně v Adriatickém regionu. Společnost potvrdila pěkný růst tržeb v Adriatickém regionu a oživení v Československu díky vysokému podílu na trhu HoReCa. Zamlouvá se nám i silná hrubé marže a zpomalující růst OPEX. Dokončovaný prodej Hoop Polska vedl k neočekávanému postupnému zlepšení pracovního kapitálu o 77 mil. Kč. Také daňové sazby byly nižší, než se očekávalo. Problémy s relativně malým businessem Premium Rosa potvrzují správnost rozhodnutí opustit polský trh. 9M19 upravená EBITDA již dosáhla 80% celoročního cíle, a proto věříme, že společnost svůj cíl potvrdí na dnešním konferenčním hovoru (v 9:30 CET).

 

ČEZ dnes ráno zveřejnil výsledky hospodaření za 9M19

ČEZ reportoval EBITDA ve výši 44,7 mld. Kč (+15,5% r/r), což bylo 2,3% nad konsenzem složeným společností. Vykazované údaje za 3Q19 nejsou srovnatelné kvůli účetním změnám pro oceňování derivátů elektřiny. Podle předchozích standardů, EBITDA a upravený čistý zisk pěkně překonaly konsenzus (přibližně o 10% resp. 23% dle našich výpočtů). EBITDA zisk rostl zejména díky o cca 20% meziročně vyšším zajištěným cenám elektřiny, zatímco prohraný soudní spor se SŽDC firmu stál 1,3 mld. Kč. Svou roli sehrála také nižší výroba z jaderných elektráren kvůli prodlouženému výpadku bloku v Dukovanech. Velmi vysoká výroba ze zemního plynu (+156% r/r) kompenzovala o 6% slabší výrobu z uhlí. 9M19 EBIT byl 22,1 mld. Kč, což bylo přibližně 3% nad odhady i přes další odpisy v Bulharsku ve výši 0,4 mld. CZK ve 3Q19. Upravený čistý zisk za 9M19 byl 14,7 mld. Kč, což překonalo konsenzus o 3,6%. Reportovaný čistý zisk skončil na hodnotě 13,5 mld. Kč (+50% r/r), což bylo v souladu s konsenzem. ČEZ zúžil odhad EBITDA zisku pro rok 2019 na 58 mld. Kč z původního intervalu 57-59 mld. Kč. To i přes negativní vliv sporu s SŽDC. Hlavním důvodem pro solidní výhled je vyšší zisk z obchodních aktivit a vyšší marže z prodeje elektřiny. Výhled pro tržby v ESCO segmentu byl zvýšen o 4%. Výhled pro upravený čistý zisk byl zúžen na 17-18 mld. Kč z původního intervalu 17-19 mld. Kč. Výhled je mírně pod konsenzuálními odhady v případě čistého zisku a v souladu s odhady na úrovni EBITDA.

Výhled na objem výroby se snížil o 2% na 65,5 TWh podle očekávání, nicméně výhled na výrobu z jaderných zdrojů se snížil pouze mírně, což je překvapující, vzhledem k poměrně dlouhému výpadku bloku v Dukovanech. Snížení odhadu je způsobené především nižší očekávanou produkcí z uhlí o 3%.

 

ČEZ od sítě odpojil jeden blok JE Temelín

ČEZ odpojil 1. blok JE Temelín kvůli vibracím turbíny. Reaktor stále běží na 30% svého výkonu. Pravděpodobnou příčinou byly změny venkovních teplot. Nyní na reaktoru probíhá testování a dopady výpadku odhadujeme do EBITDA kolem 20 mil. CZK denně.

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.