Akciové trhy - denní zpráva 11.6.2019

10:23 | A O | Diskuze

Letecký obchod za 121 mld. USD, valná hromada Tesly

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké akciové trhy včera pokračovaly v růstu, což bylo způsobeno výsledkem jednání mezi Spojenými státy a Mexikem, které se shodli na postupu proti nelegální migraci ze Střední Ameriky a americká vláda nebude proto zavádět cla na mexické zboží. Dow Jones si připsal o 0,3%, S&P 500 0,5% a technologický Nasdaq 1,1%. Z největších obchodů stojí za pozornost jednání na poli letadlové dopravy. United Technologies souhlasily prozatím se spojením svého leteckého průmyslu s dodavatelem vojenských zbraní a techniky Raytheonem, což by znamenalo vytvoření nové společnosti s hodnotou kolem 121 mld. USD. Akcie United Technologies však klesly o 3,1% po slovech Donalda Trumpa, že je plánovanou fúzí lehce znepokojen z důvodu možného monopolního postavení společnosti. Akcie Raytheonu rostly o 0,7%. Objemný obchod se uskuteční i na poli s daty, kde by Salesforce ráda koupila od společnosti Tableau data za 15,3 mld. USD za účelem lepšího cílování potencionálních zákazníků, což by Salesforce mohlo přinést až 400 mil. USD v dalším roce a pomohlo v boji s konkurentem Microsoft (+0,9%). Investoři však obchod hodnotí negativně a proto akcie klesly o 5,3%. Na dnešní den je také naplánována valná hromada Tesly (+4,1%), kde by měl Elon Musk nastínit předpokládaný růst společnosti. Včera v Evropě byly z důvodu svátku zavřené některé hlavní burzy, ale ty ostatní těžily z úspěšných jednání mezi Spojenými státy a Mexikem. Nejvíce se dařilo automobilovému sektoru, který je citlivý na globální obchod. Rostly akcie společnosti Fiat-Chrysler (+1,7%) po tom, co oznámila, že obnoví jednání ohledně fúze s Renaultem (+3%). 

O2 ČR: Aukce pro 5G sítě asi začne v lednu 2020

Český telekomunikační úřad uvedl, že aukce pro kmitočty v pásmech 700 MHz a 3500 Mhz začne v lednu 2020 a skončit by mohla v dubnu 2020. ČTÚ dokončil podmínky aukcí a k veřejné konzultaci je poskytne koncem června. Operátoři by mohli začít postupně spouštět 5G sítě od června 2020. Nastíněný postup je dle očekávání. ČTÚ chce vyhradit část 700 MHz spektra pro potenciálního nového operátora, což je jedno z velkých rizik pro O2 ČR. Očekáváme, že v souvislosti s aukcemi kmitočtů by se měl CAPEX společnosti O2 ČR pohybovat kolem/nad 100 mil. EUR, což je čtvrtina ročního EBITDA a vedlo by to jen k mírnému zvýšení zadlužení.

Banky: Více pravomocí pro Českou národní banku

Vláda schválila novelu zákona o ČNB, která bance dá pravomoc regulovat podmínky hypoték. Nová úprava by měla být účinná nejdříve od poloviny roku 2020. ČNB bude nově moci stanovovat LTV limity, limity pro velikost úvěru vůči příjmu či limity pro velikost splátek vůči příjmu. ČNB již takové limity stanovila, ovšem doposud měly pouze podobu doporučení. Banky se jimi i tak řídí. Neočekáváme proto další významný dopad na trh hypoték.

ČEZ: Ministryně financí očekává růst dividend v zavedených zvyklostech

Ministryně financí Schillerová odmítla komentovat velikost dividend společnosti ČEZ, jelikož je to kurzotvorná informace. V obecnosti uvedla, že pokud vzrostou zisky, měly by vzrůst i dividendy. Záleží to však také na plánech pro nové jaderné bloky (LN). Valná hromada bude hlasovat o navržené dividendě ve výši 24 Kč/akcii v červnu a část minoritních akcionářů by chtěla zvýšit dividendu na 35 Kč/ akcii. Očekáváme ale, že bude schválen návrh představenstva 24 Kč/akcii.

 

 

Zdroj:Petr Bártek, Marek Dogres, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.