Akciové trhy - denní zpráva 11.10.2019

09:53 | E V | Diskuze

Trhy očekávají alespoň částečnou obchodní dohodu, nezklamou je opět USA?

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy v USA dále posilovaly přes 0,5%, za celý týden jsou však zatím stále v záporu. Příznivé zprávy z probíhajícího obchodního jednání o možnosti alespoň částečné dohody, která by zahrnovala odložení zvýšených cel. Prezident Trump by se dnes v Bílém domě měl setkat s čínským vicepremiérem, načež by mohly být oznámeny výsledky jednání. Poté se už budou trhy ohlížet k listopadovému zasedání APEC, kde by se měli potkat prezidenti USA a Číny. Pozitivní zprávy přišly také z jednání představitelů UK a Irska ohledně možného dosažení dohody před koncem října. Na to reagovala velmi pozitivně zejména libra, dařilo se ale i evropským akciím. Vlastník značky Luis Vuitton či Dior společnost LVMH rostla přes 5,5% díky lepšímu růstu tržeb než očekávaly nižší prognózy kvůli protestům v Hongkongu, který je pro firmu důležitým trhem. Výsledky podpořily celý sektor luxusního zboží a ukázaly, že poptávka v asijském regionu je zatím stále dobrá. V zámoří zveřejnily výsledky Delta Airlines, které porazily odhady trhy na úrovni EPS díky meziročnímu růstu o 13%. Podle firmy byla poptávka po jejich službách ve 3Q19 nad očekávání silná, zejména u vyšších tříd tuzemských klientů. Firma neprovozuje Boeingy 737 Max, takže se jí podařilo získat tržní podíl na úkor konkurence, která kvůli tomu musela rušit lety. Varováním je však růst nákladů, zejména kvůli růstu mezd. 

 

Bulharský regulátor provede hloubkové zkoumání prodeje aktiv ČEZu
 
Bulharský antimonopolní regulátor provede hloubkové zkoumání plánovaného prodeje bulharských aktiv ČEZu společnosti EUROHOLD za 335 mil. EUR. Podle regulátora má EUROHOLD výrazný tržní podíl na pojistném trhu, což mu dává velkou konkurenční výhodu, jelikož pro obchodování s energiemi jsou potřeba bankovní a pojistné záruky. Regulátor má na prozkoumání prodeje 4 měsíce. 
 
Toto oznámení v nás vzbuzuje dojem určitého tlaku regulátora na ČEZ.  Úřad totiž již dříve nepovolil prodej bulharských aktiv jinému lokálnímu investorovi z poměrně podivných důvodů. ČEZ dříve uvedl, že pokud se prodej nyní nepodaří, nebude momentálně hledat jiného zájemce. Potenciální zrušení prodeje vidíme jako lehce negativní, nikoliv však fundamentálně důležité pro ČEZ. Zrušení by mělo dopad na cash flow asi 16 Kč/akcii. Bulharská aktiva vytváří asi 2,2% EBITDA ČEZu. 

Zdroj:Jan Šafránek, Pert Bártek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.