Akciové trhy - denní zpráva 10.6.2019

10:03 | A O | Diskuze

Možnost nižších úrokových sazeb palivem pro akcie

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové indexy v pátek rostly kolem 1% a zakončily tak nejlepší týden za posledních několik měsíců, když přidaly přes 4,5%. Během dne se objevily zprávy, že se USA pravděpodobně dohodnou s Mexikem a odloží zavedení cel, které měly platit ode dneška. Tyto zprávy se o víkendu potvrdily a cla jsou prozatím odložena. Hlavním motorem růstu v posledních dnech jsou však zvýšená očekávání o snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou. Zvyšuje se počet názorů, že by k tomu mohlo dojít již v červenci. Důvodem jsou neuspokojivá ekonomická data, naposledy to byly údaje o růstu zaměstnanosti, které výrazně zaostaly za očekáváním. Energetický sektor byl podpořen růstem ropy přes 2,5%, po zprávách, že organizace OPEC pravděpodobně prodlouží dohodu o snížení těžby v objemu 1,2 mil. barelů denně, která měla končit v červnu. Tento týden budou z ekonomických reportů sledována především středeční data o inflaci v podobě CPI a páteční retailové tržby, kde se očekává růst o 0,5%, oproti růstu 0,1% v minulém měsíci, což bylo zklamáním. V úterý se bude konat valná hromada Tesly, což jako tradičně jistě vnese do obchodování akcií dávku zvýšené volatility. Jedním z nejlépe performujících titulů byl výrobce veganských hamburgerů Beyond Meat (+40%), který zveřejnil odhad zdvojnásobení tržeb pro rok 2019. Akcie společnosti od svého IPO v květnu přidaly již 400%.

Evropské burzy rostly obdobně jako v zámoří. I zde byly trhy podpořeny uklidněním situace ohledně obchodních sporů a rostoucí možností, že ECB sníží své sazby ještě tento rok. Z důvodu svátků budou dnes zavřené burzy ve Francii a Německu. V UK budou dnes publikovány údaje o růstu HDP, očekává se meziměsíční pokles o -0,1%. Ve středu se investoři zaměří na další proslov guvernéra ECB Draghiho. Zveřejnění jiných významných ekonomických dat není tento týden v Evropě plánováno.

Zdroj:Jan Šafránek, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.