Akciové trhy - denní zpráva 10.10.2019

11:12 | B Z | Diskuze

Trhy utěšila ochota Číny dále vyjednávat

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové indexy v USA i EU včera rostly k 1%. Zjevnou podporou bylo pro trhy vyjádření Číny, že je i po nečekaných krocích USA, které mimo jiné uvalily restrikce na další čínské technologické firmy, připravena dále jednat a dosáhnout dohody alespoň v některých diskutovaných bodech. Oficiální rozhovory na ministerské úrovni by měly proběhnout dnes, celkově se však vzhledem k uvedenému vývoji neočekávají řešení v klíčových tématech jako je ochrana duševního vlastnictví či regulace toků kapitálu. Čína by nyní mohla nabídnout zvýšení nákupu zemědělských komodit a USA by na oplátku mohly odložit zavedení zvýšených cel od 15. října. Pokud by se podařilo vyjednat alespoň tyto body, trhy by to patrně přivítaly krátkodobě pozitivně. Situace je nicméně ze dne na den stále velmi volatilní a již několikrát se zdálo, že bude dosažena nějaká dohoda, aby záhy došlo opět ke zhoršení situace. Pro investory je nyní více důležité sledovat makroekonomické ukazatele, které začínají již výrazně odrážet reálné dopady zvýšených cel. V jejich světle budou firmy reportovat výsledky za 3Q19, u kterých se čeká meziroční agregovaný pokles o 3%. Na trhu stále panuje optimismus, že by výsledky mohly být nakonec lepší, jako tomu bylo ve 2Q19, který akcie podpořil. Růstová trajektorie korporátních zisků v USA se nicméně za poslední dobu zplošťuje a aktuální ocenění akcií se vzhledem k tomu začíná zdát jako vysoké. Zápisky z minulého zasedání FEDu ukázaly, že názory na další trajektorii snižování sazeb FEDu nejsou jednoznačné a velkou roli hrají očekávání trhu, které na nižší sazby v poslední době spoléhají. Akcie firmy Johnson &Johnson ztrácely ke 2% v reakci na rozhodnutí amerického soudu o kompenzaci 8 mld. USD (cca 45% loňského zisku) kvůli nežádoucím účinkům léku Risperdal. Tato částka se zdá velmi přehnaná a je pravděpodobné, že bude během odvolání snížena.

 

ČEZ má rozpracované solární projekty o kapacitě 500 MW

ČEZ má rozpracované projekty na výstavbu solárních elektráren o výkonu 500 MW. Výstavba solárních elektráren se pomalu začíná opět jevit jako rentabilní, jelikož ceny fotovoltaických panelů v posledních letech klesaly, zatímco ceny elektřiny nyní rostou. (HN) Rozvoj obnovitelných zdrojů v ČR je součástí aktualizované strategie ČEZu. Výstavba solárních elektráren by mohla těžit ze vzniku Českého Modernizačního Fondu, který by měl být financován z prodeje emisních povolenek a měl by přinést přes 120 mld. Kč, jež by měly být použity i na rozvoj obnovitelných zdrojů energií. Očekáváme, že významnější investice do obnovitelných zdrojů v ČR bude ČEZ provádět až po roce 2021.

 

Sociální demokracie nechce zdanění rezerv na životní pojištění.

VIG: ČSSD v rozpočtovém výboru hlasovala proti zdanění technických rezerv životních pojišťoven, tak jak tomu je v návrhu státního rozpočtu (E15). Zda tak bude strana hlasovat i v Poslanecké sněmovně při schvalování rozpočtu není jasné, nicméně otázka se bude dále řešit na úrovni koalice, jelikož ANO se zdaněním těchto rezerv počítá a nynější krok ČSSD stranu překvapil. Nižší zdanění rezerv by bylo pro pojišťovny pozitivní.

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po několika výsledkových reportech obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, dařilo se jihokorejským akciím

Ilustrativní obrázek

Německé akcie mírně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asie navázala na Spojené státy a silně rostla

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.