Akciové trhy - denní zpráva 1.7.2020

09:52 | E V | Diskuze

USA připravují další stimulační balíček.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech včera rostly ke dvěma procentům a všechny tři hlavní indexy zaznamenaly nejvyšší kvartální růst od 90. let. Nálada amerických spotřebitelů se v červnu viditelně zlepšila a předčila i očekávání trhu. Zlepšení ukázala i data PMI ze zpracovatelského průmyslu v Číně a pokračuje tak přísun pozitivních zpráv z pohledu makroekonomických ukazatelů. Na druhé straně přichází varování ohledně nárůstu nově nakažených, když podobně se v tomto směru včera vyjádřil i šéf FEDu Powell. Zvýšené přírůstky nově nakažených považuje za další z výzev jak udržet šíření nákazy pod kontrolou při současném návratu k normálu. Republikáni ve Spojených státech nyní pracují na dalším stimulačním balíčku, který by měl být hotový koncem července. Finanční pomoc by tentokrát měla směřovat do zdravotnictví a k malým podnikům, které byly zasaženy koronavirem. Spekuluje se, že by součástí balíčku mohla být také další pomoc daňovým poplatníkům, která již jednou proběhla letos na jaře, což by trhy pravděpodobně podpořilo.

Evropské akciové trhy naopak zakončily včerejší den v záporu, když je dolů táhl bankovní sektor a sektor energií. HDP ve Velké Británii v prvním čtvrtletí kleslo mezičtvrtletně o 2,2%, což bylo více než se očekávalo a jde tak o nejvýraznější propad od roku 1979. Z jednotlivých titulů klesal Royal Dutch Shell (-2,1%), který oznámil, že kvůli úpravě dlouhodobého výhledu na ceny a poptávku po ropě směrem dolů odepíše ze svých aktiv až 22 miliard USD. Včera se nechal slyšet Airbus (+0,3%), že plánuje propustit až 15 tis. lidí (asi 10% celkového počtu zaměstnanců) a spolu s ním i aerolinky Air France (-2,5%), které plánují v následujících dvou letech zrušit 7,5 tis. pracovních míst, tedy přibližně 17%. Ukazuje to, že letecký průmysl se ze současné krize bude dostávat minimálně dva roky. Dnes budou zveřejněna ADP data ohledně nezaměstnanosti v USA spolu s evropskými a americkými PMI daty z průmyslu. 

 

Krátké zprávy z ČR

ČEZ: Dnes je poslední obchodní den s nárokem na dividendu ve výši 34 Kč na akcii (6,8% hrubý dividendový výnos).

Moneta: V rámci vládního programu COVID III schválila Moneta první padesátku žadatelů. Banka stále drží desetiprocentní podíl na celkovém počtu všech v tuzemsku schválených žádostí v COVID programech. Celkový objem úvěrů, o které již podnikatelé a firmy prostřednictvím Monety požádali, činí 1,8 miliardy Kč. Moneta si tak stále v COVID programech drží vyšší tržní podíl než je její celkový podíl na trhu.

ČEZ: Opozice po včerejším setkání s Babišem uvedla, že někteří uchazeči zajímající se o výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech by měli být z výběrového řízení vyřazeni ještě před tím, než bude výběrové řízení vyhlášeno. Opozice nechce, aby takový strategický projekt stavěli Rusové nebo Číňané. Babiš a generální ředitel ČEZu Beneš však nesouhlasí, když argumentovali zejména tím, že by to vedlo k vyšším nákladům na výstavbu. (FleetSheet, HN)

Erste: Erste oznámila, že valná hromada by se měla konat 10. listopadu a pokud to půjde, tak prezenční formou.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.