Akciové trhy - denní zpráva 1.12.2020

10:08 | E V | Diskuze

Index S&P500 zažil nejlepší listopad v historii.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy během pondělního obchodování oslabovaly, přestože se neobjevily významné negativní zprávy. Obchodování bylo spíše ovlivněno tím, že se jednalo o poslední den v měsíci a proběhlo převážení indexů MSCI, což vedlo k institucionálním tokům kapitálu mimo rámec běžných obchodních dní. Celkově byl listopad pro akciové trhy silný a u indexů v USA se potvrdila historická sezónnost silného listopadu, jež je ještě silnější ve volebních letech. Index S&P500 tak podle Reuters zažil nejlepší listopad v historii. Všechny hlavní evropské i americké indexy posilovaly mezi 10-15%. Moderna včera požádala o nouzové schválení své vakcíny ve zrychleném režimu, finální výsledky studie testování její úspěšnosti ukázaly 94,1% účinnost, u těžkých případů byla dle firmy účinnost 100%. Vakcína by tak měla být schválena během prosince, stejně jako vakcína od Pfizeru ve spolupráci s BioNTech. Ropa během včerejšího obchodování oslabovala asi o 1%, zástupci zemí OPEC se shodli, že je potřeba prodloužit škrty v produkci, konkrétní dohoda však dosažena nebyla, mohla by přijít dnes po jednání s dalšími zeměmi v rámci OPEC+, tedy zejména s Ruskem.

Správce indexů S&P Dow Jones oznámil, že Tesla bude přidána do indexu 21. prosince najednou ve váze odpovídající tržní kapitalizace, firma bude mít v indexu váhu přes 1%. Podle S&P to povede k nákupům akcií Tesly od fondů, sledujících tento index ve výši 73 mld. USD. Tržní kapitalizace Tesly je momentálně na úrovni 540 mld. USD.

Asijské indexy, stejně jako evropské futures dnes zatím posilují mezi 0,5%-1,5%, náladu podpořila PMI data v průmyslu ve formě Caixin indexu, jež byla v listopadu nejsilnější za posledních 10 let na úrovni 54,9, zvyšoval se jak objem výroby, tak objem nových objednávek. Dnes budou zveřejněna PMI data i z USA, kde se kvůli druhé vlně pandemie očekává mírné ochlazení z úrovně kolem 59, jež byla za říjen nejvyšší za poslední rok. Na programu jsou i projevy guvernérů FED a ECB. Hospodářské výsledky zveřejní firmy Salesforce, HP či NetApp.

 

Výhled na zítřejší výsledky Stock Spirits

Stock Spirits Group zveřejní zítra před otevřením trhu výsledky za 2H20, ve kterých bychom očekávali meziroční pokles tržeb o 8,1% (5,5% bez FX vlivu). Hlavním důvodem je uzavření On-Trade segmentu kvůli pandemii. Tržby v Polsku by měly být ovlivněny jen minimálně, když On-Trade segment tvoří pouze 3% tamních tržeb. Výraznější dopad očekáváme do tržeb z ČR, když restaurace, bary a podobné podniky stojí přibližně za třetinou trhu. Negativní dopad by měl být částečně kompenzován přesunem zákazníků do Off-Trade segmentu a plně by se měla projevit také výkonnost Bartidy. Tržby v Itálii ukazují k podobnému příběhu, ovšem určité obavy bychom měli z možné nižší ochoty zákazníků k přesunu do Off-Trade segmentu. Pokles upravené EBITDA za druhé pololetí očekáváme kolem 22% kvůli meziročně slabším tržbám a mírně vyšším nákladům. Čistý zisk bychom očekávali na úrovni 13,2 mil. EUR. Stock Spirits by s výsledky nicméně měla překonat trh, když by se jí během pandemie měla vyplatit její strategie sázející na lokální a tradiční značky.

 

Krátké zprávy

Moneta: Podle rozhodnutí ČNB bude požadovaný celkový SREP kapitálový požadavek pro Monetu v roce 2021 ve výši 10,4%, celkový kapitálový požadavek pro banku na úrovni 13,4%, stejně jako v roce 2020. K 30. září měla banka celkovou kapitálovou přiměřenost na úrovni 17,4% bez zahrnutí konsolidovaného zisku za období 9M2020.

Pražská burza: S účinností od 30. listopadu změnila pražská burza režim obchodování v závěru dne. Standardní závěrečná aukce proběhne od 16:10 do 16:15. Od 16:15 začne nová fáze „obchodování za závěrečnou cenu“, kdy bude možno obchodovat pouze za cenu, jež vyústila z aukce, obchody se budou uzavírat průběžně. Konec této fáze bude v 16:25.

Zdroj:Jan Šafránek, Marek Dongres, Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.