Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

11:05 | B Z | Diskuze

Potvrzeno, vznikne nový automobilový kolos

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Akciové trhy ve Spojených státech skončily včerejší den v záporu, když obavy ohledně americko-čínské obchodní války převážily silné výsledky od společností Apple (+2,3%) a Facebook (+1,8%). Nejvýrazněji klesal Dow Jones (-0,5%), poté S&P 500 (- 0,3%) a Nasdaq (- 0,1%). Agentura Bloomberg přišla se zprávou, že Čína má pochybnosti ohledně dlouhodobé obchodní dohody se Spojenými státy a zda je taková komplexní dohoda vůbec dosažitelným cílem, což na trhy vneslo patřičnou nervozitu. Chile zrušilo plánovaný summit obou zemí na polovinu listopadu, kde se měla podepsat první část dohody, ovšem prezident Trump uvedl, že obě země brzy oznámí nové místo, kde by k podpisu mohlo již konečně dojít. V automobilovém průmyslu se potvrdily včerejší silné spekulace a Fiat Chrysler (+2,3%) se spojí s PSA (-0,2%), čímž vznikne čtvrtý největší výrobce aut na světě s hodnotou kolem 50 miliard USD. Akcionáři obou společností by měli v nové společnosti vlastnit vždy 50% a jednání by dle vyjádření společností mohla být ukončena v následujících týdnech. Hlavním cílem fúze je úspora nákladů vzhledem k horším makroekonomickým podmínkám, kdy by společnosti mohly ročně ušetřit kolem 3,7 mld. EUR. Roční prodeje aut by se měly vyšplhat na 8,7 milionu kusů a tržby budou dle odhadů atakovat hranici 170 mld. EUR. V USA dnes budou zveřejněna data ohledně změny a míry nezaměstnanosti.

 

O2 CR a silná EBITDA zásluhou mobilních dat a kontrolou OPEX nákladů

 

O2 ČR reportovala za 3Q19 solidní výsledky díky zrychlení růstu tržeb v mobilních datech a dobré kontrole nákladů. EBITDA rostla bez vlivu IFRS 16 o 3,7% na 3,26 mld. Kč a byla 3,4% výše než očekával konsensus. EBITDA marže díky lepší struktuře tržeb (nižší podíl ICT a prodeje hardware) vzrostla na 33,8% a byla nad tržním očekáváním na úrovni 32,5%. Pozitivně překvapily i mzdové náklady, když firma snížila počet zaměstnanců o 4%. Čistý zisk díky vyšší EBITDA také o 5% překonal očekávání, i když meziročně kvůli vyšším odpisům a úrokovým nákladů, klesnul o 1,5% na 1,42 mld. Kč. Vyšší odpisy (kvůli investicím do IT a TV obsahu) a úrokové náklady (postupný růst zadlužení kvůli vysokým dividendám) byly víceméně v souladu s naším očekáváním. Čistá zadluženost se po výplatě dividendy zvýšila z 0,5x EBITDA na stále nízkých 0,85x EBITDA (v souladu s našimi odhady). Tržby byly s růstem o 0,3% r/r mírně pod naším i tržním očekáváním hlavně kvůli klesajícím prodejům hardware na Slovensku a kvůli meziročně nižším tržbám z ICT. Mobilní data v ČR naopak díky novým rodinným balíčkům zrychlila růst z 12% na 17% r/r. O2 TV pokračovala v rychlém růstu počtu zákazníků (+25 tis. q/q) stejně jako mobilní služby a slovenská dcera.

Celkově hodnotíme výsledky O2 ČR za 3Q19 jako silné díky vysokým maržím a dobré kontrole nákladů. Tržby byly nižší než očekávání jen kvůli nízkomaržovým ICT a hardware prodejům, zatímco mobilní data byla silná a to i na Slovensku. Slovensko, které bylo na tržbách kvůli HW slabší, ukázalo silný růst počtu zákazníků (+5,7%) i ARPU bez dat (+3,7%).

Zdroj:Česká spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.