Akciové trhy - denní zpráva 1.10.2020

10:12 | E V | Diskuze

Makroekonomická data překvapila.

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Zaoceánské akciové trhy včera zažily poměrně volatilní obchodování, které zakončily růstem o necelé jedno procento. Důvodem byla jednak velmi dobrá zveřejněná data ze Spojených států. ADP data ukázala na silný růst zaměstnanosti v soukromém sektoru. Konkrétně počet zaměstnaných lidí v září vzrostl o 749 tisíc oproti odhadovanému růst na úrovni 650 tisíc. Pozitivní vývoj na trhu práce by se tak měl promítnout i do dnes zveřejněných dat o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (očekává se 850 tisíc žádostí) a také do pateční míry nezaměstnanosti. Ta by měla v září klesnout na 8,2% ze srpnových 8,4%. Pozitivním faktorem pro trhy byl i chicagský index ISM, který skončil na 62,4 bodech a ukázal tak k vyšší než očekávané akceleraci růstu ekonomické aktivity, když se očekávala hodnota na úrovni 52 bodů. Dnes bude zrak upírán na PMI data z průmyslu, která by tento trend měla potvrdit. Mimo to trhy byly opět podpořeny pozitivními komentáři týkající se plánovaného stimulačního balíčku, tentokrát ze strany šéfky sněmovny Pelosiové. Po včerejších jednáních se však na druhé straně nechal slyšet americký ministr financí Munich, který řekl, že v jednáních stále zatím nebyla nalezena shoda. Diskuze tak stále bude pokračovat. Trhy spíše očekávají schválení fiskální podpory, byť překvapivě lepší makroekonomická data argumentují proti. Kromě toho americký FED během včerejšího dne oznámil, že prodlužuje zákaz zpětného odkupu akcií pro banky (s aktivy nad 100mld. USD) i na čtvrtý kvartál letošního roku kvůli pokračující ekonomické nejistotě. Výplata dividend bude také omezena, respektive bude vycházet ze vzorce založeného na posledním příjmu. Banky také čeká v tomto roce ještě druhé kolo stress testů ze strany FEDu. V rámci jednotlivých firem se k Boeingu (+1%) pozitivně vyjádřil šéf Federálního úřadu pro letectví S.Dickson, který po včerejším testovacím letu s typem 737 MAX řekl, že „se mu líbí, co viděl“. Nicméně nebyl připraven ihned udělit Boeingu povolení, když celý testovací proces ještě není u konce.

Evropské akciové trhy včera skončily v mírném záporu. Futures dnes ukazují ke kladnému otevření trhů.

 

Krátké zprávy z ČR:

Ministerstvo financí včera oznámilo, že navrhne rozpočet pro rok 2021 se schodkem ve výši 320 miliard Kč. Schodek však neobsahuje plánované zrušení superhrubé mzdy, které zatím nebylo schváleno. Odhaduje se, že příjmovou stránku státu by to mělo zasáhnout zhruba kolem dalších 92 miliard Kč.

Vláda včera vyhlásila nouzový stav, který začne platit od pondělí a bude trvat po dobu 30 dnů. Na dva týdny bude uzavřena většina středních škol, omezeny budou volnočasové aktivity a sportovní události se budou konat bez přítomnosti diváků. V následujících 14 dnech (od pondělí) budou také zrušeny veškeré koncerty, muzikály a opery. Dle premiéra ale nehrozí uzavírání obchodů nebo restaurací. Ty tak budou dále fungovat se stávajícími omezeními.

Zdroj:Marek Dongres, analytik, Česká Spořitelna a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.