Akciové trhy - denní zpráva 08.04.2019

09:12 | S L | Diskuze

Zaměstnanost v USA zahnala obavy o růst

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

Americké akcie v pátek pokračovaly v růstu, když dobrá data o zaměstnanosti (196 tis. versus 177 tis. očekávaných) a přitom jen pozvolný růst mezd (+0,1% m/m proti +0,3% očekávaným) namixovaly příznivý obrázek pokračující expanze ekonomiky při nízkých mzdových tlacích. Asijské akcie na růst v USA dnes ráno nenavázaly, když proběhlo hlavně technické vybírání krátkodobých zisků na bankách. V Evropě se bude tento týden čekat hlavně na středeční setkání britské premiérky s leadery států EU.

MF plánuje skokový růst spotřebních daní

Ministerstvo financí v pátek v průběhu dne zveřejnilo návrh na růst spotřebních daní z tabáku (o cca 10%) a z alkoholu (o cca 13%) od roku 2020.

Podle našich odhadů by navrhovaný růst daně z tabáku znamenal nárůst daně asi 6-7 Kč/krabičku, tj. asi 7% z koncové ceny cigaret. U alkoholu by se u nejvíce prodávaných výrobků Stock Spiritis (Božkov, Fernet) jednalo také asi o 7% dopad a u dražších výrobků (Republica) asi o 3% dopad.

U Philip Morris ČR bychom tak v případě schválení návrhu očekávali přibližně 15% dopad na zisk ve 2020, po očekávaném rekordním roce 2019. I tak by se ale tento titul obchodoval podle našich rychlých odhadů s více než 8% dividendovým výnosem. U Stock Spirits mají tržby z ČR podíl na celkových tržbách jen 26% a předpokládáme, že by firma byla schopna většinu nárůstu přenést do cen. Dopad na zisk tak zhruba odhadujeme okolo 4%. Při pohledu na ocenění je příběh obdobný, jako u PMČR – stále by se obchodoval s asi 8% FCF výnosem. Obě akcie tak nadále vidíme jako dlouhodobě zajímavé.

Zdroj:Petr Bártek, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.