Akcionáři podali žalobu na americký řetězec Chipotle Mexian Grill

15:47 | fa ra | Diskuze

Investoři podali na konci týdne žalobu na americký řetězec Chipotle Mexican Grill (NYSE:CMG), v jehož restauracích se v minulých měsících nakazily stovky lidí bakteriemi a viry. Firmu, která láká zákazníky na čerstvé, "přírodní" a "přirozeně připravované" jídlo z místních zdrojů, také tento týden začaly vyšetřovat federální úřady, řekly agentuře Reuters informované zdroje.

Foto: Public Domain

 

 

Civilní žaloba podaná v New Yorku za investory, kteří koupili akcie Chipotle od loňského února, obviňuje firmu z toho, že její "kontrola kvality potravin neodpovídá požadavkům na ochranu zdraví spotřebitelů". Podle žaloby společnost oklamala investory, když tvrdila, že její praktiky kontroly potravin jsou vyhovující; v důsledku série případů nákaz z jejích pokrmů tak akcie Chipotle prudce klesly.

Prodejce burrita a dalších mexických pokrmů zaznamenává od července případy nákaz jídel po celých Spojených státech. Nejméně 50 zákazníků snědlo něco, co obsahovalo bakterii E.coli, více než 140 studentů odešlo počátkem prosince z jedné bostonské restaurace Chipotle s norovirem a úřady se nyní zaměřily na případ, kdy v restauraci v kalifornském Simi Valley se v srpnu nakazilo norovirem přes 200 lidí.

Firma uzavřela a důkladně překontrolovala řadu provozoven, stále ale netuší, jak se do jejího jídla nebezpečné organismy dostaly. Interní zpráva firmy už ale počátkem loňského roku upozorňovala na to, že praktiky, kdy zeleninu a další suroviny dodává velký počet lokálních producentů, vystavují firmu zvýšenému riziku zdravotních problémů. Chipotle na to minulý měsíc reagovala centralizací nákupů a přípravy některých surovin a dalšími opatřeními.

Akcie Chipotle tento týden klesly na minimum za více než dva roky a od konce října, kdy se případům nákaz začala věnovat média, ztratily asi 35 procent. Firma tento týden sdělila, že v prosinci její srovnatelné tržby klesly meziročně o 30 procent.

Chipotle v posledních letech na vlně módního trendu "přírodních potravin" a "přirozené" přípravy jídel prudce expandovala. Nyní má v USA a některých dalších zemích téměř 2000 restaurací.

Chipotle také během týdne uvedla, že dostala od federálních vyšetřovacích a regulačních úřadů obsílku se žádostí o dokumenty spojené s nákazou norovirem v Kalifornii. Podle zdrojů Reuters začalo právě tento případ zkoumat i federální ministerstvo spravedlnosti. Činitelé ministerstva prý debatují s kalifornskými úřady ohledně první fáze vyšetřování.

Podle právníků je federální vyšetřování restauračního řetězce velmi neobvyklé. Až dosud se vyšetřování případů nákaz přenášených jídlem zaměřovala na dodavatele surovin, tedy farmáře a výrobce potravin, nikoli na samotné restaurace nebo prodejny.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.