Akcie železničních firem zasáhl propad cen ropy a uhlí

10:33 | V Z | Diskuze

V posledních dvou letech se pozornost médií i odborníků zaměřovala na kolaps energetického průmyslu a propad cen akcií firem z tohoto sektoru. Investoři však často přehlížejí související škody, které utrpěly firmy obchodující s energetickým sektorem, píše server Oilprice.

Foto: Philip Pena

 

Loňský rok byl obzvláště náročný pro provozovatele železniční dopravy a dodavatele. Kombinace propadu cen ropy, který snižoval možnosti zisků z přepravy ropy po železnici, a propadu uhelného průmyslu, zasáhla mnohé železniční společnosti velmi těžce.

Tržní kapitalizace gigantů na americkém železničním trhu, jako jsou Norfolk Southern, Union Pacific, Canadian Pacific či Kansas-City Southern, se propadla o miliardy dolarů. Hodnota akcií výrobců vagonů a lokomotiv Trinity Industries a Greenbrier se propadla na polovinu. Ztráty, které utrpěl železniční sektor, jsou v mnoha ohledech srovnatelné se ztrátami energetických firem – alespoň podle investorů.

Je takto velký cenový kolaps adekvátní? Jsou skutečně zisky železničních společností tak výrazně ohroženy? Klíčem k předvídatelnosti zisků železničního sektoru je provoz na železnici. Měsíční objem přeprav kolísá, ale v únoru 2016 byl výrazně vyšší než v prosinci 2015 a jen o něco nižší než v únoru 2015.

Železniční společnosti v současnosti v zásadě čelí dvěma velkým problémům, které vyvažuje jeden poměrně silný faktor (silná intermodální doprava).

Ceny ropných produktů v posledních měsících výrazně poklesly. Tento propad v únoru dosáhl obzvláště dramatických hodnot. V tuto chvíli není jasné, zda či kdy se objemy přeprav ropy po železnici vrátí na přijatelnou úroveň. I kdyby cen ropy opět vzrostly tak, aby došlo k oživení výroby ropy z břidlic, není jasné, zda by došlo i k nárůstu objemů přepravy po železnici. Přeprava ropy po železnici je výrazně dražší než ropovodem, takže producenti ropy, kteří jsou nyní mnohem citlivější na náklady, mohou s obnovením větší produkce počkat, než dojde k výstavbě ropovodů.

Na druhou stranu, volatilita cen ropy možná pozdrží výstavbu ropovodů až do doby, než se ceny stabilizují. Budoucnost přepravy ropy po železnici je tedy nejistá.

Pozoruhodná je i skutečnost, že přeprava ropy tvoří jen velmi malou část celkového objemu přeprav. Mnozí komentátoři a analytici tvrdí, že ropa je zásadní položkou železničních přeprav, ale ve skutečnosti je pro železniční společnosti přinejlepším třešničkou na dortu.

Naproti tomu objemy přepravovaného uhlí jsou velké. Uhlí je pro železniční společnosti významnou komoditou, pro některé dokonce zcela zásadní. V poslední době však dochází k významnému poklesu objemů přepravovaného uhlí a výhled do budoucna je ještě pesimističtější než u ropy. Otevření a provozování uhelných dolů je velmi nákladné. V současném nejistém regulatorním a ekonomickém prostředí je téměř vyloučeno, že by si kdokoli troufnul otevřít nový důl.

Jinými slovy: pád uhlí je pravděpodobně strukturální. Nějaké uhlí bude vždy zapotřebí, např. v ocelářském průmyslu, a uhlí z dolu Powder River Basin je pravděpodobně kvalitnější než uhlí za Apalačského pohoří, ale jedna věc je jistá: uhelný průmysl má své nejlepší dny již za sebou.

S přihlédnutím ke všem těmto faktorům tedy není překvapující, že železnice prožívají těžký rok. Přesto se reakce akciového trhu zdá přehnaná.

Podívejme se například na akcie Union Pacific Railroad, která patří k nejlepším železničním společnostem v zemi. Na začátku loňského roku akcie Union Pacific dosáhly vrcholu ve výši 120 dolarů za kus. Dnes se obchodují za 80 dolarů a P/E poměr tak poklesl pod 15. V současném prostředí tedy výnosy UNP letos velmi pravděpodobně budou stagnovat. Zároveň jde o akcie stabilního podniku s velmi málo přímými konkurenty s tím, že jeho výsledky s velkou jistotou budou kopírovat celkový ekonomický vývoj (zisk na akcii dokonce poroste rychleji díky pravidelným odkupům akcií). Proto jsou akcie UNP a konkurenčních společností zajímavé pro investory hledající stabilní a dlouhodobě výkonné tituly.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.