Akcie z rozvojových trhů našly své dno a příští rok je čeká růst, tvrdí analytici Goldman Sachs

17:25 | wa pe | Diskuze

Po třech letech plných rozčarování se rozvíjející trhy chystají vrátit na výsluní, předpovídá Goldman Sachs Group Inc.

S tím jak se na trhy navrací růst a slabší měny pomáhají překonat ekonomickou nerovnováhu by rok 2016 mohl představovat odrazový můstek, od kterého by se rozvojové trhy mohly odrazit vzhůru. Odborníci z Goldman Sachs předpovídají vyšší tempo růstu i výnosy, i když připouští, že návrat zlatých časů po přelomu milénia se nekoná.

Některé státy jsou na tom lépe než jiné. Zatímco Kolumbie, Jižní Afrika, Turecko a Malajsie se stále potřebují vypořádat se svou neutěšenou bilancí běžného účtu, tak Rusko, Indie a Polsko jsou mezi státy, které jsou dostatečně připraveny na nadcházející rally. Měny rozvojových trhů, které v tomto roce zažily značný pád, již nejsou pro investory drahé.

Newyorská firma se tak přidává k hrstce investorů, kteří s nadějí pohlížejí na rozvojové ekonomiky poté, co jejich měny za poslední tři roky spadly na rekordní minima a akcie se pohybují na 51 % ve srovnání s konkurenty z rozvinutých trhů. Dle investiční společnosti Franklin Templeton nabízí současná situace investiční příležitosti nevídané za poslední desetiletí.

Oživení růstu

Analytici z Goldman Sachs předpokládají pro rozvojové země v roce 2016 růst ve výši 4,9 % ve srovnání s růstem 4,4 % v roce 2015, což by bylo prvním zrychlením od roku 2010. I když se zlepšení stále pohybuje pod úrovní dlouhodobého trendu, jistě povede k posílení důvěry investorů, kteří se v současnosti vyznačují všeobecně pesimistickou náladou.

Analytici jsou přesvědčeni, že rok 2016 by mohl definitivně vrátit důvěru investorů v dlouhodobé vyhlídky rozvojových trhů.

MSCI Emerging Markets index vzrostl v minulém týdnu na newyorské burze o 2,7 %. Obchodoval se na dvanáctinásobku očekávaných výnosů nebo o 30 % levněji než index Standard & Poor’s 500. Koš měn dvaceti rozvojových ekonomik získal v posledních pěti dnech 1 % a částečně tak umazal ze své dosavadní 12% ztráty od začátku roku.

V Goldman Sachs jsou přesvědčeni, že největší riziko představuje výrazné snížení hodnoty jüanu. Silnější dolar spojený s nižší úrovní růstu v Číně by mohl rozhodující činitele přimět tolerovat pád jüanu, který by se následně přelil do nově vznikajících trhů.

Pro rok 2016 doporučuje Goldman Sachs dát přednost mexickému pesu (MXN) a ruskému rublu (RUB) před jihoafrickým randem (ZAR) a chilským pesem (CLP). Mezi důvody tohoto doporučení analytici uvádějí vyšší zranitelnost jihoafrické a chilské ekonomiky vzhledem k jejich závislosti na upadající čínské poptávce po kovech, zatímco stabilita cen ropy může pomoci jejím vývozcům Rusku a Mexiku.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.