Akcie vs. měnová politika ECB: Co dál?

15.10.2016 12:37 | fa ra | Diskuze

Bloomberg v minulém týdnu informoval o tom, že ECB bude postupně snižovat měsíční nákupy dluhopisů o 10 mil. EUR před tím, než program kvantitativního uvolňování zcela opustí.

Foto: Public Domain

Jde tak o podobnou praxi jako v případě americké centrální banky. Přitom však Rada guvernérů ECB nevylučuje prodloužení tohoto opatření za horizont avizovaného konce v březnu příštího roku.

Akciový investor by v takovém případě měl mít na paměti hned několik věcí. Ač měnová politika zůstane nadále uvolněná, stimuly do ekonomiky budou stále slabší a slabší, což se mimo jiné promítne i do rostoucího sklonu výnosové křivky. To je scénář, který je obecně pro akcie nepříznivý zejména z pohledu oceňovacích modelů a rostoucí dluhové služby firem. Zkušenosti z levého břehu Atlantiku nám radí se v období šesti měsíců po začátku snižování objemu nakupovaných aktiv vyhýbat především sektorům utilit, telekomunikací nebo realitních developerů kvůli jejich relativně vysokému zadlužení.

Na své by si naopak měli přijít zájemci o finanční tituly, a to především pojišťovny. Mezi vítězi bychom měli nalézt také sektory, které jsou relativně nezadlužené či
disponují přímo čistou hotovostí. Takovými jsou například technologie.

Z pohledu velikosti tržní kapitalizace je uvolněná měnová politika atraktivní především pro malé společnosti. Vzhledem k tomu, že utahování měnových kohoutů v nejbližších kvartálech, popř. letech nečekáme, mělo by současné prostředí nahrávat více firmám s nižší tržní kapitalizací.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.