Akcie veřejně obchodovaných fondů mimo trhy v USA přitahují pozornost. Které z nich letos přinesou vysoké zhodnocení investice?

07:41 | wa pe | Diskuze

ETF navázané na akcie společností mimo USA v minulém roce konkurovaly svým výkonem indexu S&P 500. Které z nich se vyplatí v letošním roce?

Ilustrativní obrázek
Foto: investmentzen

Po několika letech uvolněné měnové politiky a stimulačních balíčků se tempo zvyšování výkonu globální ekonomiky začíná konečně zrychlovat. Jednou z možností, jak na tomto vývoji vydělat, jsou investice do diverzifikovaných veřejně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na akcie rozvíjejících se i vyspělých ekonomik mimo USA. Ty v minulém roce přitáhly investice v celkové výši 150 miliard USD, zatímco o rok dříve to bylo pouze 16 miliard USD. Investoři, kteří loni na tyto ETF vsadili, rozhodně nelitovali, MSCI All Country World Index v minulém roce posílil o 21,5 %, překonal tak index širšího trhu v USA S&P 500 o 2,5 %. Letošní rok by podle analytiků Goldman Sachs a JP Morgan měl přinést ještě vyšší rozdíl a to ve prospěch globálních akcií. Mezi často uváděnými důvody nákupů ETF namísto jednotlivých akciových titulů patří jejich nižší náklady na správu, relativně vysoká likvidita či nižší nároky na odbornost a čas investora.

Pokud jste již přesvědčeni koupit akcie některého ETF, máte na výběr širokou paletu možností. Zaměřit se sice můžeme pouze na jednotlivé země jako v případě WisdomTree China ex-State Owned Enterprises (CXSE) či sektor, Kranshares CSI China Internet ETF (KWEB), ale konzervativní investoři zvolí především ty ETF, které slibují dlouhodobé stabilní zisky. Prostředkem k jejich dosažení je dostatečná diverzifikace napříč jednotlivými trhy a nízké náklady za správu. Analytici Morningstar doporučují začínajícím investorům, kteří by rádi vstoupili do nového roku s expozicí vůči globálnímu akciovému trhu následující tituly.

Vanguard Total International Stock ETF (VXUS)

Tento široce diverzifikovaný veřejně obchodovaný fond spravuje 321 miliard USD svých klientů. V jeho portfoliu najdeme akciové tituly ze 48 zemí světa. Největší část z 6 267 položek ve fondu zaujímají tituly z Velké Británie 17,7 % a Japonska, 12,3 %, zbytek je však tvořen pestrou globální mozaikou. Mezi deseti tituly s největší vahou v portfoliu najdeme dobře známé Tencent, Nestlé, Royal Dutch Shell, Samsung a HSBC. V Morningstar upozorňují především na nízké náklady fondu na jeho správu a relativně vysoký výnos 25 % v minulém roce.

iShares EDGE MSCI Multifactor Intl ETF (INTF)

Ačkoli je tento ETF starý pouze dva roky, mezi investory si již získal na značné oblibě., o čemž svědčí především celková hodnota jeho aktiv ve výši 503 milionů USD. Portfolilo iShares EDGE MSCI Multifactor je sestavováno pomocí smart-beta strategie, která upřednostňuje akcie společností z rozvinutých ekonomik se středně velkou a velkou tržní kapitalizací vyznačujících se nízkou valuací a velkou dynamikou ceny. Preferovány jsou také společnosti, které se mohou vykázat vysokou mírou fiskální disciplíny či historií pravidelné a relativně vysoké výše dividend.  Svou roli tedy ve složení portfolia hraje především návratnost kapitálu, poměr zadlužení a likvidních aktiv společnosti či variabilita růstu tržeb. Analytici Morningstar vyzdvihují především výkonnost fondu, která zůstává relativně stálá navzdory měnícím se tržním podmínkám. V rámci iShares EDGE MSCI Multifactor najdeme akcie společností z více jak 13 zemí včetně rozvinutých ekonomik, jakými jsou Japonsko, Velká Británie, Francie, Austrálie či Kanada. Největší zastoupení v portfoliu aktuálně mají společnosti Hitachi, Axa a Michelin. V minulém roce výkonnost ETF dosáhla 24 % a to při nákladech ve výši pouze 0,30 %. V Morningstar přiznávají, že INTF je především pro investory s komplexnějším přístupem k trhu, kteří jsou schopni pochopit i relativně komplikovanější investiční prostředek, který tento ETF představuje.

iShares Core Emerging Markets ETF (IEMG)

Skvělý minulý rok mají za sebou také akcie iShares Core Emerging Markets ETF. Navzdory 34% výnosu náklady dosahovaly pouze úrovně 0,14 %. Aktuálně fond spravuje 46 miliard USD, přičemž jeho největší položkou (4,91 %) jsou akcie čínského technologického obra Tencent.  Kromě nich v portfoliu nalezneme například tituly jako Samsung Electronics, Alibaba, Taiwan Semiconductor a další. Přestože se fond může vykázat relativně vysokou mírou diverzifikace, jeho těžiště je položeno v jihovýchodní Asii, přibližně 28 % portfolia se sestává ze společností v Číně, zatímco dalších 15 % představují jihokorejská aktiva.

WisdomTree Emerging Markets SmallCap Dividend Fund (DGS)

Zajímavou alternativu může pro investory, kteří požadují nižší volatilitu, představovat WisdomTree Emerging Markets SmallCap Dividend Fund s 1,67 miliardy USD ve správě.  Ten se zaměřuje především na společnosti z rozvíjejících se trhů, které vyplácejí svým akcionářům relativně vysokou míru dividendy. Tento stálý příjem umožňuje fondu vykazovat poměrně stabilní výkonnost. Fond také nabízí expozici vůči trhům, které obyčejně nejsou nijak zásadně zastoupeny v jiných fondech zaměřujících se na rozvíjející se trhy. Například společnosti z Tchaj-wanu představují 24,84 % váhy portfolia, zatímco jihoafrické tituly jsou zastoupeny z 12,13 %. Druhé největší zastoupení má ve fondu Čína s 17,26 %, stále to však představuje relativně nižší váhu, než jakou se jí dostává například v MSCI Emerging Markets. Vysokou diverzifikaci fondu nejlépe demonstruje fakt, že jeho největší součástí jsou akcie jihoafrické holdingové společnosti Truworths International, které však stále zabírají pouze 1,17 % váhy portfolia. S nákladovým poměrem 0,63 % je sice DGS dražší než jiné ETF se zaměřením na rozvíjející se trhy, vzhledem k jeho výkonnosti, která v minulém roce dosáhla 33 %, je to však ospravedlnitelná cena.    

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 11.1.2021

Ilustrativní obrázek

Vladimír Pikora: Ekonomové zmizeli z vedení států

Ilustrativní obrázek

Gastronomie stojí před vlnou krachů

Ilustrativní obrázek

ByteDance uzavře partnerství s firmou Oracle o provozování aplikace TikTok v USA

Ilustrativní obrázek

Češi nedokončí každou dvacátou platbu v e-shopechČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.