Akcie společnosti Apple i nadále lákají

19:40 | Ne Ro | Diskuze

Akcie Applu stále vypadají lákavě. Navzdory ohlášenému prudkému poklesu tržeb a zisků, jsou vyhlídky této společnosti lepší, než se zdály být na první pohled.

Foto: stevepb

Apple v minulé úterý ohlásil 15% propad čtvrtletních tržeb a 27% pokles zisků. Jeho akcie minulý týden odpověděly více jak 5% nárůstem. Toto představuje signál, že investoři prezentují příliš temný obraz společnosti a že se její akcie staly příliš levné. Existuje 238 amerických společností, ohodnocených akciovými investory na více než 20 miliard amerických dolarů. Akcie Apple (AAPL) se řadí mezi poslední mezi nimi, s ohledem na tržní hodnotu (upravenou o dluh a hotovost), rozdělenou očekávaným volným peněžním tokem. Na úrovni 7,8násobku volné hotovosti je Apple stále o 17 % levnější než druhý poslední HP (HPQ), společnost prodávající počítače a tiskárny. Společnost HP mění řízené snižování tržeb v robustní dividendy, ale navzdory aktuálním finančním výsledkům, Apple si zaslouží vyšší cenu, jelikož není jasné, zdali je tato společnost na sestupu.

Náhlý pokles v tržbách a ziscích během posledního kvartálu lze pravděpodobně připsat 23% poklesu v tržbách za iPhone. Prodej jednotek spadl o 15% na 40,4 miliónů dolarů. Zbytek poklesu tržeb lze připsat novému levnému modelu Apple iPhone 6 SE s průměrnou cenou. Čína představovala mírné znepokojení. S tržbami, které sklouzly o 33% po oslabení páru dolar/juan a s narůstající konkurencí zosobňovanou domácí společností Huawei. V reakci na klesající poptávku, a to zvláště v Číně, se společnost Apple rozhodla zredukovat inventář na svých prodejních kanálech tím, že nedoplnila více jak čtyři milióny prodaných kusů telefonů. To znamenalo, že se transakce nezapočítaly do zisků. Tudíž poptávka po iPhonech za kvartál pravděpodobně klesla jen o 8%.

Roční data jsou však zavádějící. Před rokem zaznamenal rekordní prodej iPhone6, což byl první model, který uspokojoval poptávku po větším displeji. Jednotkové prodeje iPhonů ve zmiňovaném kvartále vykazovaly prudký mezikvartální nárůst z 13% na 35%. Stávající modely vykazují jen menší upgrady a čelí znepokojivému počtu prodejů v porovnání. Je zřejmě vhodnější v případě budoucích trendů srovnat jednotkové prodeje iPhone v posledním čtvrtletí s obdobným kvartálem před dvěma lety, kdy byly o 15% vyšší nebo o 26%, upraveno o snížení zásob.

Nelze říci, zdali se do Applu navrátí obrovský růst v momentě, jakmile na podzim zveřejní nový model telefonu. Alespoň mírnější nárůst by však nastat mohl. Analytici z Wall Street předpovídají 3,5% nárůst tržeb v následujícím fiskálním roku společnosti, který začne v říjnu. Společnost Apple za poslední kvartál vykazuje 19% růst v tržbách ze služeb. Dividendový výnos akcií společnosti činí 2,2 % a pravděpodobně dále poroste. Na jaře loňského roku se předpovídal meziroční nárůst akcií ze 108 na 150 amerických dolarů.

 

Zdroj:Barron's, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.