Akcie Royal Dutch Shell a Diageo jsou po brexitu tou nejlepší volbou

05.07.2016 08:01 | wa pe | Diskuze

Britské akcie zažily divokou jízdu poté, co brexit vyděsil investory po celém světě. Které britské tituly by měly být kandidáty pro Vaše investice předtím, než znovu zamíří vzhůru, radí Rob Bartenstein, vedoucí analytik z Kestra Private Wealth Services.          

Foto: Shell

 

Základní poučka v přístupu k britským akciím nyní zní, čím větší společnost, tím lépe. Výrazné ztráty britské libry zlevní zboží a služby britských společností s velkou tržní kapitalizací, které operují především na zahraničních trzích.Více jak třicetiletá minima na britské libře pomohou především velkým diverzifikovaným nadnárodním společnostem, tvrdí Bartenstein, který dále odhaduje, že aktuální politická nestabilita následkem brexitu pravděpodobně více zasáhne ekonomiku eurozóny nežli Velké Británie.

Dva obchodní dny po oznámení výsledků referenda ztrácel index FTSE 100 londýnské burzy 5,6 %, brzy však své ztráty dohnal a nyní je o 3,8 % výš než před referendem.  Naopak Stoxx Europe 600 ztratil v prvních dvou obchodních dnech 11 % a nyní je stále 4 % pod úrovněmi před hlasováním o brexitu.

Podle Bartensteina nasvědčují o konci výprodejů na britských akciích jak situace na opcích, tak indikátor strachu VIX i obchodování na libře. To však neznamená, že by se nemohly v dohledné době vrátit. „V průběhu příštích několika měsíců se budou výprodeje vracet ve vlnách, například v důsledku aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy o ukončení členství země v Evropské unii,“ varuje analytik.

Analytik se domnívá, že budoucí poklesy na trzích neměly výrazně postihnout především britského výrobce alkoholických nápojů Diageo a společnost Royal Dutch Shell.

Diageo se řadí mezi největší producenty alkoholických nápojů na světě a do jejího portfolia patří světoznámé značky jako Johnnie Walker, vodka Smirnoff nebo pivo Guiness.  I kdyby brexit zavlekl ekonomiku Velké Británie do recese, britský trh tvoří jen malé procento příjmů společnosti, která je aktivní ve více jak 180 zemích světa a 43 % svých příjmů odvozuje z rozvojových trhů. Zatímco Severní Amerika se stará o 19 % tržeb, evropský trh pouze o 17,9 % a 43,5 % tržeb získává společnost z asijsko-pacifického regionu.

Důležitým kritériem pro výběr akcií Diageo bylo měnové riziko, kterému společnost v uplynulých čtvrtletích musela čelit. Po nynějším oslabení libry je toto riziko minimální, z čehož by měla společnost delší dobu těžit. Podle údajů společnosti omezilo měnové riziko a prodej neklíčových aktiv čisté tržby v za druhé pololetí roku 2015 o 400 milionů GBP na 5,61 miliardy GBP.

Akciím společnosti očividně věří i analytik Javier Gonzalez Lastra z investiční banky Berenberg, který je ohodnotil investičním doporučením „Buy“ s cílovou cenou 23,50 GBP. Podle něj se společnosti dobře povede především na indickém a americkém trhu, kde se již pozitivně projevují účinky rok staré marketingové kampaně. 

Dalším Bartensteinovým favoritem je Royal Dutch Shell, která co se tržní kapitalizace týče, zaujímá na FTSE 100 třetí místo. Mezi její nesporné výhody patří orientace na zahraniční trhy a rostoucí cena ropy. Analytik se přidává k rostoucímu zástupu těch, kteří tvrdí, že přesycenost globálního trhu s ropou již skončila a rostoucí poptávka se brzy postará o stále značné zásoby komodity na trhu.     

Akcie společnosti primárně obchodované na londýnské burze připsaly od zveřejnění výsledků referenda již 11 % a v pátek uzavřely obchodování na úrovni 20,76 USD za akcii.  Pro další osud Royal Dutch Shell nebude ani tak rozhodující brexit jako spíš integrace součástí své nejnovější akvizice BG Group v hodnotě 50 miliard USD, která výrazně posílila její pozici na trhu se zkapalněným zemním plynem.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.