Akcie pěti restauračních řetězců, které se vyplatí koupit

14:32 | Ne Ro | Diskuze

Sektor restaurací se s velkou pravděpodobností bude potýkat se zvýšenou volatilitou i nadále. Prochází totiž změnou a navíc se na některých místech potýká se zahlceností nabídkou. Přesto však lze i v tomto sektoru nalézt pětici akcií, která vypadá slibně a kterou se vyplatí nakoupit, míní analytici ze Stifel Nicolaus.

Foto: W4T

Restaurační sektor v současné době prochází změnou. Chutě hostí se totiž mění a restaurace, které tuto změnu ignorovaly, se nyní potýkají s potížemi. Analytici ze Stifel Nicolaus pokryli sektor restaurací s poukazem na to, že lze očekávat jeho zvýšenou volatilitu a že nejlepší sázku investorů mohou představovat růstové akcie některých franšízových podniků.

Analytici ve své studii píší, že změna stravovacích návyků zákazníků restauračních zařízení souvisí jak s nástupem tzv. Generace Y, tak i se změnou stravovacích návyků ostatních generací. Zavedené restaurační řetězce se této změně musí přizpůsobit, zatímco jejich noví konkurenti zažívají růst.

Některé zavedené firmy tak ostatně již učinily: Analytici uvádějí jakožto příklad řetězce zavedených firem Domino’s (DPZ), Yum’s (YUM) Taco Bell a Starbucks (SBUX). Ty provedly změnu své nabídky, služeb, posílání zpráv, designu poboček a implementovaly i některé z nových technologií. Situace ve Spojených státech je ale poněkud zapeklitější: Restaurační sektor je tam totiž na mnoha místech zahlcen nabídkou. Očekávat lze proto zavírání některých poboček, snižování nákladů a větší zapojení slevových akcí na přilákání zákazníků.

Ačkoli analytici považují restaurační sektor jako takový za volatilní, domnívají se, že některé restaurační akcie by mohly zažít kolem výsledkové sezóny za třetí kvartál rally. Druhý letošní kvartál totiž s sebou přinesl v podstatě zklamání. Letní tržby byly slabé a přivedly investory vesměs k negativnímu postoji. Stifel Restaurant Index od 1. července 2017 oslabil o 6 %, zatímco širší akciový index S&P 500 posílil o 4 %. Zajímavé je, že u akcií Chipotle Mexican Grill Inc. počet krátkých pozic vzrostl z květnových 14 % na 17 %, zatímco se hodnota této akcie během téhož období propadla o cca 200 USD.

Analytici se domnívají, že by se investoři měli zaměřit především na složený růst franšízových akcií a raději se vyhnout ustrnulým růstovým akciím a taky těm akciím, které se potýkají s poklesem návštěvnosti.

YUM! Brands, Domino's a Wendy's jsou franšízové byznysy s výraznými plány na expanzi divizí, zdravým SRS momentem a snahou vracet hotovost svým akcionářům. Dokud budou zmiňované tři akcie těmto kritériím vyhovovat, zaslouží si podle analytiků prémiové ohodnocení.

Mnoho jiných provozovatelů restaurací se posledních pár let potýká s poklesem návštěvnosti. Prodejní momentum je podle analytiků důležitější než srovnávání tržeb. Z tohoto důvodu nabádají k obezřetnosti v případě chronicky méně navštěvovaných restaurací Brinker (EAT) a Buffalo Wild Wings (BWLD). Analytici také nedoporučují akcie společností s ustrnulým růstem, jako třeba Papa John's International Inc. (PZZA), u nichž očekávají slábnoucí SRS, slábnoucí expanzi, rostoucí náklady a snižování výhledu růstu zisků.

Z celkem 17 pokrytých akcií restauračního sektoru hodnotí analytici ze Stifel Nicolaus pět z nich investičním doporučením "Buy". Jde o tyto akcie: Domino’s, Darden (DRI),Yum, Wendy’s (WEN) a Texas Roadhouse (TXRH).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.