Akcie a obchodování s akciemi

16:01 | Redakce W4T | Diskuze

Akcie je cenný papír, který potvrzuje, že akcionář vložil do společnosti kapitál v určité výši (více o tom jak investovat do akcií). Z vlastnictví akcií vyplývají akcionářům práva, jako je právo na podíl na zisku společnosti formou dividendy. Právo účastnit se řízení společnosti formou hlasování na valné hromadě. V případě likvidace společnosti má akcionář právo podílet se na likvidačním zůstatku. Akcionář však neručí za závazky společnosti. 

 

Akcie mohou být listinné, tj. vytištěné ve formě cenného papíru, nebo se mohou vyskytovat v zaknihované podobě, tj. v podobě elektronické na účtu brokerské společnosti, případně ve středisku cenných papírů. Listinné akcie by měly být chráněny proti padělání. 

V případě, že společnost prosperuje, generuje zisky a prospívá, roste zákonitě hodnota společnosti. S růstem hodnoty společnosti obvykle roste i cena akcie. V ceně akcie se odráží vyšší hodnota společnosti.

Z vlastnictví akcií plyne dvojí možný příjem. Za prvé jde o kapitálové zhodnocení. Kapitálové zhodnocení představuje růst ceny akcie. To je nejrozšířenější vnímání obchodování s akciemi. Obchodník nakoupí akcie, a pak čeká, až jejich cena vzroste. Poté, co dosáhne očekávaného zisku, obchodník realizuje zisk a akcii prodá. Obchodní systém orientovaný na růst ceny akcií je vhodný pro mladší investory, kteří se orientují na celkový růst hodnoty portfolia.

Druhý možný příjem je dividendový výnos. Z vlastnictví akcie plyne mimo jiné právo na výplatu dividend. Dividenda je zjednodušeně podíl na zisku společnosti. Když akciová společnost vytvoří zisk, rozdá obvykle část svého zisku držitelům akcií. Znamená to, že akcionář dostane vyplacenu částku, kterou může okamžitě utratit. Obchodní systém zaměřený na dividendy je vhodný pro důchod. Po celoživotním úsilí si investor vytvořil portfolio akcií, které mu poskytují pravidelný příjem z dividend, který by měl sloužit jako přilepšení k důchodu, nebo jako důchod. U obchodníků orientovaných n dividendový výnos nezáleží, jaká je momentálně cena akcie, ale jen na výši vyplácené dividendy.

Samozřejmě se lze orientovat na maximální výnos, to je kombinace kapitálového výnosu (z růstu ceny akcie) plus výše dividend. Orientace na maximální výnos lze ještě zesílit opětovným reinvestováním dividend. Působení složeného úročení dělá divy, takže investoři s dlouhodobým investičním záměrem jsou často překvapeni tím, jaké mohou být výsledky.

 

Rozdělení akcií

Kmenové akcie jsou běžné akcie, tak jak je obvykle chápeme. Jsou spojeny s vlastnickými právy.

Přednostní akcie umožňují přednostní výplatu dividend, nebo podílu na likvidačním zůstatku.

Zaměstnanecké akcie mohou být vydávány zaměstnancům jako forma odměny.

Akcie mohou být na jméno, tj. každá akcie je svázána s konkrétním jménem akcionáře.

Nebo mohou být na doručitele, tj. akcie není svázána s konkrétním jménem a to umožňuje vlastníkům anonymní hlasování na valné hromadě. Akcie na doručitele lze použít k utajení vlastnické struktury společnosti.

 

Obchodování s akciemi

Akcie vzniká se vznikem akciové společnosti. S akciemi je možno obchodovat mimo burzu, nebo na burze. Pokud chce společnost vstoupit na burzu, uskuteční takzvaný primární úpis akcií neboli IPO. Prodejem primárního úpisu akcií získá požadovaný kapitál. Tento kapitál je použit na zisk primárního vlastníka a jeho exit, nebo je použit na další rozvoj společnosti.

Po vstupu společnosti na burzu se s akciemi obchoduje na sekundárním trhu. Majitelé akcií s nimi mohou obchodovat a realizovat buď kapitálový zisk, tj. zisk z navýšení ceny akcie, nebo mohou realizovat zisk formou výplaty dividend.

Investování do akcií tvoří alternativu k málo výnosným investicím, které nestačí ani pokrýt inflaci. Zaměření na dlouhodobý investiční horizont snižuje riziko ztráty. Také pravidlo nedávat všechna vejce do jednoho košíku vede k diverzifikaci portfolia a to také snižuje riziko.

Prostřednictvím akcií lze v dnešní době investovat i do fondů, které se orientují na komodity, na sektory, na oblasti, na cokoli vás napadne. Alternativně lze do akcií investovat prostřednictvím CFD.

S investicemi do akcií krok za krokem se můžete seznámit zde

 

Akciové fondy

Akciové fondy obchodují s akciemi ostatních společností a obvykle vydávají své vlastní akcie.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.