Akcie největších evropských bank míří prudce ke dnu

09:31 | wa pe | Diskuze

Posledních několik týdnů představovalo pro akcie mnoha evropských bank katastrofu, která v některých ohledech překonala počátek finanční krize v roce 2008, informuje agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

V potížích se kromě řeckých a italských bank ocitla aférami pronásledovaná Deutsche Bank a nejnověji také Société Générale, jejíž akcie začaly ztrácet po zveřejnění neuspokojivých výsledků hospodaření. Akcie evropských bank poté svorně zamířily na nejnižší úrovně od roku 2012 a některé technické indikátory jako momentum trhu dokonce vykazují horší hodnoty než ty z roku 2008, kdy se rozhořela globální finanční krize.

Někteří analytici se obávají, že ani brzký a rázný zásah Evropské centrální banky na podporu svých komerčních kolegyň by za nynější situace příliš nepomohl, což opětovně znejisťuje trhy.

Banky se potýkají s extrémně nepříznivým tržním prostředím. Poté co centrální banky po celém světě zavedly negativní úrokové sazby na podporu ekonomiky,  se přirozeně snížilo ziskové rozpětí komerčních bank. Extrémní uvolňování měnové politiky však zdá se příliš nepomáhá, obavy z ochlazování čínské ekonomiky a pád ceny ropy způsobil globální výprodej na akciových trzích, ve kterém se doposud rozpustilo těžko představitelných 16,4 bilionů USD oproti maximům z minulého roku. Patrně nejvíce utrpěly právě evropské finanční domy, které se mimo jiné potýkají i se značným objemem nesplácených úvěrů a vršícími se stohy regulací, které omezují, případně prodražují jejich aktivity na kapitálovém trhu.

Přestože čistý zisk Société Générale stoupl v posledním čtvrtletí o 19,5 %, extrémní pokles tržeb v divizi investičního bankovnictví (35 %) a nutnost vyrovnat závazky vyplývající ze soudních sporů (400 milionů EUR) poslaly akcie banky dolů o 15 %. Dobře si nevede ani ztrátová Credit Suisse, jejíž akcie upsaly od začátku roku 43 %. U černé ovce finančního průmyslu, Deutsche Bank zase vyvstávají obavy, zdali disponuje dostatečným objemem likvidity. Její akcie ztrácejí 39 %. Klidné spaní nemají ani bankéři za kanálem La Manche, akcie Standard Chartered spadly od počátku roku na svá osmnáct let stará minima o 31 %.

A to jsou pouze nejkřiklavější případy, evropský bankovní sektor zažívá krušné časy jako celek. Na indexu Stoxx Europe 600 včera ztrácel od počátku roku 29 %. Při P/E poměru kolem hodnoty 8 jsou evropské banky až o 40 % levnější nežli zbytek širšího trhu. Jejich americké protějšky na bankovním KBW indexu se obchodují za 10x výnosů.

Problémy se však nemusí týkat všech bank a za všech okolností. Příkladem může být například dnes ohlášený vynikající výsledek německé Commerzbank, která aktuálně roste o více než 12 %.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.