Akcie na světových trzích spadly do medvědího trhu. Zatáhne brexit globální ekonomiku do recese?

29.06.2016 11:15 | wa pe | Diskuze

Akcie na světových trzích stále míří po pátečním brexitu k zemi. Zatímco v případě některých zatím můžeme mluvit pouze o korekci, jiné už technicky spadly do medvědího trendu. 

Foto: Magnus Johansson

Výprodej, který zasáhl akciové trhy po oznámení výsledků čtvrtečního referenda o odchodu Velké Británie z Evropské unie těžce zasáhl především ten čínský, japonský a evropský, které můžeme z hlediska technické analýzy znovu označit za medvědí, což znamená, že ztrácejí od svých letošních maxim více jak 20 %. Naopak americké indexy, například technologický Nasdaq, se stále drží na úrovni korekce, tedy 10% ztráty. V případě indexu DAX by se případná korekce mohla zastavit až na technické úrovni 8700 bodů, což by rozhodně nebylo příjemné. 

 

Medvědí trhy (20% ztráty) 

německý DAX

francouzský CAC 40

španělský IBEX 35

italský FTSE MIB

švýcarský SMI (po včerejším zotavení na hraně korekce a medvědího trhu)

japonský Nikkei 225 čínský A shares hongkongský Hang Seng

 

Trhy v korekci (10% ztráty)

britské FTSE 100 a FTSE 250

autralský ASX

kanadský TSX 60

americký Nasdaq

 

Na seznamu chybí širší americký akciový index S&P 500, který se jen několik dní  před brexitem blížil svým absolutním maximům, od kterých nyní ztrácí přibližně 5 %.

Otázka, která aktuálně zaměstnává většinu analytických týmů, ekonomů a politiků zní, budou postbrexitové výprodeje takové intenzity a délky, aby zatáhly globální ekonomiku znovu do recese? K obnovení důvěry a stability na světových trzích předevčírem vyzval i čínský premiér Li Kche-čchiang a obavy z možných dopadů brexitu mají i další světoví představitelé a největší banky.  

Podle Sama Stovalla, vedoucího oddělení kapitálových strategií v S&P Global Market Intelligence, bude období zvýšeného rizika trvat přibližně do 22. července. Pokud do této doby nedojde k výraznějšímu zpomalení světové ekonomiky a rozšíření paniky na trzích, měla by se situace postupně normalizovat. Ohlédneme-li se do historie, můžeme sledovat, že trhy se po podobném šoku, jakým byl brexit, vzpamatovávají většinou do 20 následujících dní.

Před přílišným optimismem varuje Mike O'Rourke z JonesTrading, který upozorňuje na přetrvávající chatrné fundamenty globální ekonomiky, slabý ekonomický růst a výnosy, které výrazně zpomalí zotavení akciových trhů. Podle O'Rourka se teď pozornost investorů znovu začne obracet směrem k rozvojovým trhům, které i přes stále relativně vyšší rizika slibují přeci jen podstatně lákavější výnosy.  V tomto ohledu vyzdvihuje především Argentinu a krizí stiženou Brazílii, která očividně již nemá kam dále klesat. Oproti takzvaně vyspělým ekonomikám se akcie zařazené na MSCI Emerging Market Index letos stále drží v černých číslech.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.