Akcie na S&P 500 ve spárech medvědů. Jak se USA mohou vyhnout recesi podle JPMorgan

12:45 | wa pe | Diskuze

Akcie na indexu S&P 500 již rozhodně zažily i lepší start do nového roku než ten letošní. Jedním z důvodů výprodejů jsou i obavy investorů z možného sklouznutí ekonomiky USA do recese. Nad možnostmi jak by se dala odvrátit se nedávno zamysleli analytici z investiční banky JPMorgan.

Foto: Public Domain

 

Marko Kolanovic, hlavní analytik ve výzkumné divizi JPMorgan klade ve své nejnovější zprávě na první místo ropu. Pokud by se cena ropy stabilizovala, ať už díky diskutované dohodě o zmrazení produkce ze strany OPEC, Ruska a dalších, nebo díky zvýšení poptávky, jistě by se snížila volatilita na akciových trzích, především ve Spojených státech, kde energetický sektor hraje výraznou roli. Kolanovic doufá, že k vyvážení nabídky a poptávky na trhu s ropou dojde již někdy v průběhu letošního roku.

Dalším důležitým faktorem na dnešní globální ekonomické šachovnici je divergence měnových politik nejdůležitějších centrálních bank. Zatímco například ECB a Bank of Japan se neohroženě vydaly do negativního teritoria základních úrokových sazeb, Federální rezervní systém se v závěru minulého roku odhodlal sazby zvýšit. Výsledkem je výrazné posílení dolaru, který tak škrtí rozvojové ekonomiky. Kolanovic je toho názoru, že mírně holubičí tón by guvernérům FEDu a především americké ekonomice jen prospěl.

V závěru se analytik zaměřil na aktuální výrazné propady finančního sektoru, které podle něj odrážejí strach investorů z nově zavedených či plánovaných regulačních opatření, jenž by mohly omezit příjmy bank z kapitálového trhu. Bankám nepomáhají ani negativní úrokové sazby, které si dále ukrajují z tenčícího se koláče příjmů.

 

Myslíte si, že víte o burze víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž.

 

Do doby než dojde ke změně kurzu v těchto třech oblastech, analytik doporučuje zaměřit své investice na investiční zlato a volatilitu na hlavních akciových trzích. Zatímco veřejně obchodovaný fond SPDR Gold Trust (GLD) od počátku roku vzrostl o 15,9 %, tak iPath S&P 500 VIX Short Term Futures TM ETN, který je založen na benchmarku volatility indexu S&P 500, zaznamenal růst o celých 31%.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.