Akcie na německém indexu DAX míří k zemi. Křivdí investoři německé ekonomice?

11:24 | wa pe | 1 komentář / 1 nový

Akcie na německém indexu DAX ztrácejí od počátku roku 16 % a dalece tak překonaly své francouzské, britské či švýcarské protějšky. Z německých akciových titulů na indexu DAX, které ještě loni byly hitem investorů, od počátku roku nerostl žádný, informuje agentura Bloomberg.

Foto: rhythmuswege

Kromě všeobecně vysoké nervozity na trzích, způsobené obavami ze zpomalování globální ekonomiky, těžce doléhá na německý akciový trh i kondice Deutsche Bank AG. Její výsledky za poslední rok byly negativně ovlivněny sérií skandálů, které bance přinesly astronomické výdaje na pokutách a vyrovnáních. Jako by toho nebylo dost, největší německá automobilka Volkswagen stále jen obtížně odhaduje nakolik bude poškozena jejím emisním skandálem.

Svou roli budou hrát i úzké hospodářské kontakty s Čínou, jejíž ekonomice začíná poprvé po desetiletích rapidního růstu docházet dech. Čína je mimo eurozónu hlavním cílem německého exportu. Značný pokles poptávky (přes 23 %) pociťují především známí němečtí výrobci automobilů BMW AG, již zmiňovaný Volkswagen nebo Daimler AG.

Důvodem k obavám je letos i euro, které podpořilo dobré výsledky indexu v minulém roce. I přes pokračující kvantitativní uvolňování ze strany ECB společná evropská měna posiluje a ztěžuje tak život německým exportérům. Někteří experti začínají pochybovat nakolik je stimulační program centrální banky efektivní. Předpověď růstu německé ekonomiky pro letošní rok se sice pohybuje na pro eurozónu nadprůměrných 1,8 %, pokles objemu průmyslových objednávek a produkce však rozhodně nevěstí nic dobrého.

Shrneme-li to, investoři za současné všeobecně volatilní situace snadno najdou bezpečnější trh, než je aktuálně ten německý, kterému se raději obloukem vyhýbají. Veřejně obchodované fondy (ETF) sledující německé akcie již zaznamenaly největší tempo odlivu kapitálu od minulého srpna.

Levné německé akcie příležitostí pro investice?

Masivní výprodeje na indexu DAX srazily cenu akcií některých společností na zajímavé úrovně. Celkově se akcie na DAX obchodují na úrovni 11,2 jejich odhadovaných výnosů což je o pětinu níže, nežli na indexu Stoxx Europe 600.

Christian Stocker z UniCredit Bank AG se domnívá, že teď je ta správná chvíle pro strategické investory vstoupit na německý trh. Svůj názor zdůvodňuje tím, že současný propad akcií je způsoben spíše extrémně špatným sentimentem na trzích, nežli údajně bídným stavem německé ekonomiky.  

Jiného názoru je analytička Valerie Gastaldy z Day by Day SAS v Paříži, která je přesvědčena, že německý trh ztratil důvěru dlouhodobých investorů. Své tvrzení podepírá poklesem indexu DAX na týdenní bázi pod úroveň 200denního klouzavého průměru.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Jen ať padnou na hubu. Dobře jim tak za tu jejich sluníčkářskou aktivitu.
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.