Akcie na indexu S&P 500 čeká ještě mnoho let růstu, je přesvědčen analytik Piper Jaffray

14:02 | wa pe | Diskuze

Zisky společností na indexu S&P 500 čeká v druhé polovině roku růst. Býčí trh na amerických akciích není ani zdaleka u konce,  je přesvědčen vedoucí analytik investiční banky Piper Jaffray, Craig Johnson.

Foto: Emilio-Labrador

Mohutné výprodeje akcií z počátku roku přesvědčily nejednoho analytika prohlásit téměř sedmiletý býčí trh na amerických akciích za skončený. Nepatřil k nim vedoucí analytik investiční banky Piper Jaffray, Craig Johnson, který pokles považoval za pouhou krátkodobou korekci v dlouhodobém vzestupném trendu. I ve chvíli, kdy index S&P 500 mířil k 1 900 bodům, předpokládal pro rok 2016 dosažení úrovně 2 350. Propad se skutečně zastavil kolem důležité podpory v oblasti kolem hladiny 1 820, aby následně index zamířil vzhůru a po masivní rally překonal absolutní maximum z května 2015 na úrovni 2135.

Před týdnem, 22. července index zakončil denní obchodování na rekordních 2 175 bodech a podle Johnsona býci ještě zdaleka nebudou vyklízet pole. I přes 20% posílení od svých lednových minim má index S&P 500 podle analytika dobré předpoklady k dalšímu růstu. „Úroveň 1 820 se ukázala jako solidní podpora celkového trhu. Pokud by byla bývala prolomena, trh by začal vytvářet nižší minima,“ uvedl analytik. 

Po prolomení absolutních maxim na indexu považuje Johnson hodnotu 2 135 za novou výraznou podporu, která by měla odolat krátkodobým oslabením. Jako důvod pro další soustavný růst akcií na indexu analytik uvádí především strukturální změnu amerického akciového trhu po roce 2000.  „Oproti stavu na vrcholu takzvané internetové horečky je dnes na trhu asi o 25 % méně akcií. Poté, co na počátku roku došlo k mohutnému výprodeji, se velké množství investorů vrátilo zpátky na trh, aby takzvaně nechali své peníze pracovat,“ uvedl analytik. Posilující dolar poškodil výsledky mnoha velkých koncernů s expozicí na trzích mimo USA a k tomu se přidaly masivní ztráty energetických společností vlivem nízkých cen ropy, což se projevilo nízkými zisky na indexu a někteří analytici již začali hovořit o ziskové recesi. 

Nyní to vypadá, že to nejhorší má energetický sektor již za sebou a v průběhu druhé poloviny roku se očekává opětovné nastartování růstu zisků na indexu. Podle odhadů výzkumné společnosti Yardeni Research by provozní zisk společností na indexu S&P 500 měl v roce 2016 v průměru dosáhnout 118 USD na akcii a v roce 2017 dokonce 135 USD na akcii.  Pokud bychom tedy počítali s těmito zisky, dostali bychom se pří cílové hodnotě indexu 2 350 na průměrný P/E poměr 17. Poslední proražení absolutních maxim Johnson srovnává s obdobnými případy z let 1951–1965, kdy došlo k přibližně 500% zhodnocení investic a vývojem indexu mezi lety 1981–1999, kdy došlo dokonce k 1 500% zhodnocení investic.

Podle analytika je otázka, kdy aktuální býčí trend skončí stále otevřená, podle jeho odhadů by však nejprve musel výnos 10letých státních dluhopisů USA činit 5 %. Od toho nás vzhledem k aktuálně rekordně nízkým výnosům státních dluhopisů pravděpodobně dělí ještě mnoho let. O pokračování býčího trendu na amerických akciích jsou přesvědčeni například také analytici Oppenheimer či Arora Report.    

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.