Jak nakupovat akcie

11:42 | Redakce W4T | Diskuze

Shrnutí

  • Shromáždíme kapitál
  • Vybereme si akciového brokera
  • Založíme si investiční účet
  • Pošleme kapitál na investiční účet
  • Vybereme si obchod
  • Dáme příkaz k nákupu, nebo prodeji
  • Čekáme a řídíme obchod
  • Investici ukončíme se ziskem, nebo se ztrátou

 

Shromáždíme kapitál

Investování do akcií je náročné na kapitál. Obvyklá minimální výše kapitálu se pohybuje okolo 10 000 USD. Výši kapitálu volíme podle svých možností a zkušeností. Pokud začínající obchodníci spekulují na vzestup cen akcií, mohou v prvních letech obchodování generovat ztráty. Je to většinou v důsledku nezvládnuté psychologie obchodování. Pokud si však zvolí kvalitní akcii a dlouhodobý investiční horizont, mohou jejich obchody běžet úspěšně.

 

Vybereme si akciového brokera

Akciových brokerů není mnoho. Vhodné je vybrat tuzemského brokera, se kterým můžeme řešit případné problémy v rodném jazyce. U zahraničních brokerů jsou obvykle nižší poplatky za obchod. Také vybíráme brokera s dohledem regulačních orgánů.

 

Založíme si investiční účet

Založení investičního účtu dnes znamená na internetu vyplnit osobní údaje, vyplnit investiční dotazník, potvrdit souhlas s riziky a obchodními podmínkami, poslat kopii pasu, nebo občanského průkazu a doklad o tom, že se zdržujeme v místě trvalého bydliště. Obvykle to bývá výpis z banky, SIPO, účet za elektřinu, za plyn, nebo za pevnou linku telefonu. Obvykle se neuznává doklad platby za internet, nebo mobilní telefon. Po schválení, které je buď automatické, nebo administrátorské je možno poslat na zřízený účet u brokerské společnosti peníze.

 

Pošleme kapitál na investiční účet

Na zřízený účet převedeme uvažovanou částku. Musíme počítat také s výší bankovních poplatků v případě převodu z účtu na účet. Protože částka vkládaná na účet je vysoká, obvykle nelze použít k převodu platební kartu, protože narážíme na její finanční limit.

 

Vybereme si obchod a investiční horizont

V případě, že máme peníze na účtu, si nainstalujeme obchodní platformu, kterou obvykle dostáváme od brokera zdarma. Pokud to broker poskytuje, můžeme k obchodu použít webové rozhraní brokera. Vybereme si pomocí investiční strategie a fundametální a technické analyzy obchod a předpokládaný časový horizont. Můžeme například nakoupit akcie za účelem pravidelného příjmu prostřednictvím dividend. V takovém případě nás nebude moc zajímat, jestli akcie momentálně klesá, nebo roste.

 

Dáme příkaz k nákupu, nebo prodeji

Z obchodní platformy zadáme příkaz k nákupu, nebo k prodeji. Spekulovat na pokles je dnes u akcií stejně jednoduchá, jako v případě komodit nebo forexu. V případě spekulace na růst půjde spíš o dlouhodobější investiční horizont, v případě spekulace na pokles může jít o krátké období spojené například s problémy společnosti.

 

Čekáme a řídíme obchod

Když vstoupíme do obchodu, musíme počítat s tím, že každý broker si účtuje za nákup a prodej cenného papíru účtu poplatky. Před otevřením obchodu je vhodné na základě těchto poplatků vypočítat úroveň, kdy bude naše investice na nule, tedy bod, kdy růst ceny aktiva vykompenzuje všechny náklady, tzv. breakeven point, BEP. Dokud se nepřehoupneme přes tento bod, zůstává naše investice ve ztrátě.

 

Investici ukončíme se ziskem, nebo se ztrátou

Když obchod dosáhne požadovaného investičního cíle, tak ukončíme obchod. Obvykle u spekulace ukončujeme obchod, když dosáhneme stanovené ztráty. Pokud je naším investičním cílem příjem z dividend, nemusí být výše ztráty podmínkou. Vždy jej však vhodné mít předem stanovený investiční záměr a podmínky pro ukončení obchodu. Může to být třeba doba tří let, po jejímž uplynutí je u akcií v ČR zisk z obchodu osvobozen od daně z příjmu. Výstup z obchodu můžeme realizovat automaticky pomocí příkazů „výběr zisků“ (profit taking, PT), nebo „zastavení ztrát“ (stop loss). Ztráta v jednom obchodě by obvykle neměla přesáhnout 10 % obchodního účtu.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.