Akcie jsou nejdražší za posledních sedm let

25.04.2016 15:30 | fa ra | Diskuze

V poslední době je poměrně obtížné si zajistit výhodný nákup akcií. Podle serveru CNNMoney je dobrou zprávou, že nedávný dramatický návrat na Wall Street smazal předchozí bolestivé ztráty v portfoliu. Špatnou zprávou je, že není jisté, jak dlouho může zotavení trvat, protože není důsledkem lepších hospodářských výsledků firem.

Foto: Public Domain

 

I proto se zdá, že jsou americké akcie najednou tak drahé. V období pádu akcií v polovině února se akcie na indexu S&P 500 obchodovaly za 15,2 krát vyšší hodnotu, než byly očekávané výdělky. Nebyly sice levné, ale zdaleka nedosahovaly cen jako na Páté avenue.

Od té doby vzrostly akcie S&P 500 o 15 % a dokonce se blíží rekordním hodnotám. Podíl mezi tržní cenou a výnosem akcie je vysoko na 17,5, což je podle S&P Global Market Intelligence nejvyšší násobek hodnoty od září 2009 a jedna z nejvyšších hodnot od konce roku 2004.

Podle prezidenta investiční poradenské firmy Yardeni Research Eda Yardeniho ze všech systémů ocenění vyplývá, že akcie jsou drahé, a pokud násobky rostou, je vhodné vybírat zisky.

V určitém ohledu dává současná vyšší cena akcií smysl. Řada z předchozích obav – globální recese, klesající americký dolar či propad cen ropy – je pomalu na ústupu a investoři jsou ochotni za akcie zaplatit vyšší cenu, než je nominál.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Tyto mizející obavy z globálního vývoje se však nutně neodrazily v silnějších ziscích, které představují skutečnou hodnotu firem a jejich akcií. Je to právě naopak - u společností na indexu S&P 500 se v prvním čtvrtletí očekává až 8 % pokles zisku na akcii oproti očekávanému mírnému růstu. Mohlo by se jednat o třetí čtvrtletní pokles v řadě a nejhlubší propad od roku 2009.

Stačí se podívat na velké společnosti, které jen v několika posledních dnech oznámily výrazný pokles zisku: Microsoft (MSFT), Caterpillar (CAT), Goldman Sachs (GS) nebo United Continental (UAL).

Podle Troye Gayeskiho, senior portfolio manažera ve SkyBridge Capital, byla cena stanovena na základě odeznění špatných zpráv, ovšem dobrých zpráv nepřichází mnoho, a kmenové akcie nejsou příliš zajímavé.

Ještě neúprosnější z hlediska ocenění se jeví pohled na čistý zisk místo na zisk na akcii. U všech třiceti členů indexu Dow Jones se podle analýzy JonesTrading letos předpokládá nižší čistý zisk oproti roku 2011. A přesto se kombinované tržní maximum na Dow Jones od roku 2011 zvýšilo o více než 40 %.

Hlavní stratég trhu společnosti JonesTrading Mike O'Rourke uvedl, že za parametry roku 2011 nelze platit ceny roku 2016.

Podle uvedených zjištění hraje důležitou roli finanční řízení a inženýrství. Pokud si firmy půjčují miliardy na zpětný nákup vlastních akcií, efektivně snižují počet vlastních akcií. To nepomáhá čistému zisku, ale posiluje zisk na akcii, což je parametr standardně používaný investory.

Gayeski ovšem zdůrazňuje, že zisky nelze neustále vyrábět jen tak z ničeho, zejména v prostředí velmi slabého růstu.

Investoři pochopitelně nepracují v žádném vakuu. Jsou uvězněni ve zvláštním světě centrálních bankéřů, kteří nastavují záporné úrokové sazby, aby zažehnali slabý růst a prakticky nulovou inflaci. I proto již tolik nelákají ani dluhopisy s nízkými výnosy. Z relativního pohledu se tak mnoho akciových čísel již nejeví tak neúměrně vysoko.

Podle Yardeniho nás centrální banky přiměly nakupovat nákladné akcie, protože fondy peněžního trhu a dluhopisy nabízejí jen extrémně nízké výnosy.

Tržní cena akcií již ale nebude mít mnoho prostoru dále růst, aniž by to vedlo k úvahám o umělé bublině. I proto takoví ostřílení akcioví haussisté, jako je Yardeni, očekávají, že si trh dá pauzu. Doufá, že tento vývoj poněkud ustoupí a počká na návrat zisků. Zdá se, že se trh nyní až příliš unáhlil, říká.

Zdroj:money.cnn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.