Akcie indexu S&P 500 budou v roce 2016 stagnovat, upravuje Credit Suisse svůj výhled

16:12 | wa pe | Diskuze

Pouze několik málo týdnů od svého posledního výhledu indexu S&P 500 přistoupila Credit Suisse k jeho snížení.

Foto: Gert Altmann

 

Analytici banky snížili doporučení pro akcie indexu v roce 2016 na „small overweight,“ tedy nejnižší úroveň od roku 2008, ještě polovině listopadu přitom banka opakovala, že v příštím roce očekává dosažení hranice 2200 bodů.

Aktuální odhady hovoří o úrovni 2150 bodů v celé délce roku, což představuje pouze 2% nárůst oproti současnému stavu. Změna výhledu nebyla způsobena ani tak novými riziky jako spíše většími obavami z negativního vývoje těch stávajících.

 

Slabost globální ekonomiky a měnová politika

Čínská ekonomika, která se v posledních dekádách stala motorem růstu globální ekonomiky, začíná škobrtat. Tempo růstu se zpomalilo na úroveň, kterou statistiky nepamatují po celou generaci. A zapomenout také nesmíme na chystané první zvýšení základních úrokových sazeb FEDu za posledních deset let. Podíváme-li se zpátky do minulosti, tak zvýšení úrokových sazeb po delší době mělo za následek pokles akcií na trhu v průměru o 7 %, ty se však v poměrně krátké době zotavily, aby v šesti měsících od zvýšení vykazovaly více jak 2% průměrný růst.

Podle zkušeného analytika Richarda Bernsteina však hlavní riziko aktuálního zvýšení sazeb spočívá ve špatném načasování, kdy výnosy akcií na indexu S&P 500 v průměru klesají. 

V případě dvou nejdůležitějších metod valuace akcií, rizikové prémie trhu a přiměřené tržní ceny v poměru k výnosům, zbývá podle Credit Suisse na indexu pouze 2% prostor pro zvýšení.

 

Regulace, konkurence, komplikace...

Experti Credit Suisse se obávají, že příjmovou stránku společností bude v příštích letech ohrožovat celá řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších je regulace, která ohrožuje nástup nových inovací jak na trhu ve Spojených státech, tak ve zbytku světa.

Dalším je dlouhodobá konkurence Číny, které se v poslední době daří prosazovat i v oblastech s vysokou přidanou hodnotou, kde dříve měly podniky ze Spojených států jasnou převahu. Mimoto jsou také vlivem obrovských investic úspěšné ve snižování nepoměru mezi výškou výnosu na akcii a náklady na financování dluhu.

I když index S&P 500 nebude v příštím roce podle Credit Suisse významně růst, vidí banka investiční příležitosti na trzích mimo Spojené státy.

Zdroj:Bloomberg
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.