Akcie Illumina jsou jistá investice do biotechnologií

24.03.2016 16:01 | wa pe | Diskuze

Biotechnologické akcie nabízí v současnosti více než přitažlivé zhodnocení Vaší investice, zároveň se však objevují pochybnosti, zdali v jejich případě nevzniká další bublina na trhu. Jedna společnost je však k úspěchu předurčena, má jej totiž doslova v genech. 

Foto: eLife the journal

Když byl v roce 1990 odstartován Human Genome Project trvající nakonec dlouhých třináct let, který měl za úkol pomocí sekvenování DNA kompletně zmapovat lidský genom, málokdo asi tušil, že o čtvrtstoletí později jej budou vědci schopni u jednoho jedince přečíst ani ne za padesát hodin. Pokud se ptáte, k čemu je vlastně čtení genů dobré, tak odpověd by vystačila na opravdu dlouhý seznam, a to budoucnost jistě přinese další způsoby využití. Kromě vývoje léků na míru jednotlivým pacientům, může pomoci k zastavení infekčních chorob, časnému odhalení dědičných onemocnění, rakoviny a také nachází široké uplatnění při kontrole bezpečnosti potravin.

Vzhledem k rychlosti vývoje se odborníci domnívají, že už v příštím desetiletí se budou vyrábět léky šité na míru specifické genetické výbavě každého pacienta. S velkou pravděpodobností bude jeho genom přečten na přístroji, nebo alespoň pomocí technologie vyvinuté americkou společností Illumina (ILMN). Její jméno je odvozeno z latinského illuminare, což volně přeloženo znamená osvětlovat, pojďme si tedy posvítit na společnost, která v současnosti drží asi 70% podíl na lukrativním trhu sekvenování genů.

Akcie společnosti mají za sebou poměrně bouřlivou minulost. Mezi lety 2008–2015 vzrostla jejich hodnota asi desetinásobně, aby poté začaly ztrácet vlivem celkového poklesu ve farmaceutickém sektoru a horšího výhledu růstu v dalších letech. Negativně se na výkonnosti akcií projevil také odchod dlouholetého CEO společnosti Jaya Flatleyho, který ji už od raných začátků v roce 1999 dovedl k jejímu současnému úspěchu. Akcie na Flatleyho překvapivý odchod reagovaly poklesem o 9 %.

Illumina vyrábí přístroje na sekvencování genů od těch menších určených pro jednotlivé výzkumy v molekulární biologii, patologii či onkologii, až po ty největší a nejkomplexnější určené k plošnému mapování genomu celých komunit. Cena těchto přístrojů se pohybuje od 50 000 USD do 10 milionů USD.  Mezi lety 2001 až 2014 se společnosti podařilo zredukovat náklady na čtení genomu ze 100 milionů USD na pouhých 1000 USD, což již umožňuje jeho klinické využití.

Podle údajů firmy představuje potenciální trh pro její výrobky asi 20 miliard USD, přičemž onkologie samotná z toho zaujímá asi 12 miliard USD. V rámci prevence a léčby onkologických onemocnění může dokonce koláč trhu pro Illuminu dále vzrůst po uvedení testů Grail (česky grál). Projekt o hodnotě 100 milionů USD spolufinancovaný například Billem Gatesem a Jeffem Bezosem je postaven na technologii takzvané tekuté biopsie, pomocí které jsou lékaři schopni rozpoznat nádorovou DNA v krvi pacienta. Doposud bylo možné testovat pacienty pouze pomocí odebrání vzorku tkáně. Nová metoda přinese jednak zrychlení, ale také nižší finanční náročnost monitorování onkologických pacientů a prevence. Testy v ceně 500 až 1000 USD by měly být dostupné již v roce 2019. Společnost odhaduje, že trh pro nové testy představuje minimálně 20 miliard USD.

Nyní bude pro další osudy společnosti klíčové, jakým způsobem se k novým technologiím a postupům v klinickém čtení genomu postaví regulační úřady a do jaké míry budou úkony pacientům propláceny. Americká agentura spravující státní zdravotní a sociální programy, Center for Medicare & Medicaid již stanovila výši náhrad za omezený objem úkonů. Podle analytika Jacka Meehana z Barclays je to první krok na cestě k formálnímu zavedení proplácení sekvenování. 

Zatímco odhady analytiků se shodují na cílové ceně 183 USD za akcii ILMN, někteří předpokládají až 200 USD při tržbách 4,50 USD na akcii. Optimismem v případě Illumie hýří John Lueken z investiční společnosti CapWealth Advisors, který odhaduje, že společnost  vykáže v roce 2024 tržby ve výši 8,6 miliard USD a již letos by její akcie měly atakovat hranici 230 USD.  

Pro rok 2016 společnost počítá s tržbami 2,58 miliard USD a výnosy na akcii ve výši 3,55–3,65 USD. Oproti minulému roku Illumina navýšila své tržby o 16 % a zisky o 8%.  Předpokládaný free cash flow by měl dosáhnout 547 milionů USD. Pro rok 2017 analytici v průměru očekávají růst zisku o 20% na 4,31 USD na akcii a 16% růst tržeb na 2,98 miliard USD. I přes aktuálně horší výhledy v dalších obdobíchu zůstávají manažeři společnosti optimističtí. Horší očekávání zdůvodňují jednak aktuálně problematickou situací na asijských trzích a nepříznivou fází v produktovém cyklu firmy, přičemž velké finanční prostředky polyká vývoj testů Grail.  

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.