Akcie IBM, příležitost pro kontrariánské investice?

12:35 | wa pe | Diskuze

Analytik Jack Hough se na stránkách investičního magazínu Barron's zamýšlí nad situací společností IBM. Je po pěti letech klesajících tržeb načase kupovat její akcie, nebo se obrat k lepšímu opět nekoná?  

Foto: Patrick

Akcie IBM nejsou v posledních letech mezi analytiky a investory zrovna oblíbeným titulem. Akcií Velké modré se postupně zbavuje například Warren Buffett a pouze méně jak třetina respektovaných analytiků na Wall Street je doporučuje ke koupi.   Pod vedením Virginie Romettyové v roli výkonné ředitelky akcie IBM od roku 2012 oslabují a snížena byla také výše vyplácené dividendy. To vše přitom v době, kdy si investoři přivykli na neustále posilující americký akciový trh, index S&P 500 posiluje od roku 2012 o 130 %. IBM ztrácela tržní podíl na poli cloudových služeb především ve prospěch Amazon a k dalšímu poklesu tržeb přispěl i prodej divize serverů společnosti Lenovo Group. Následovalo citelné snižování nákladů, v rámci kterého došlo i na hromadné propouštění zaměstnanců.  

 

 

zdroj: FactSet

Přestože situace IBM má do plnohodnotné stabilizace stále daleko, jisté náznaky zlepšení jsou již přítomny. V posledním čtvrtletí společnost vykázala po dlouhé době nikoli pokles, ale stagnaci tržeb. Ve strategických segmentech jako sociální sítě, mobilní řešení, cloudové služby a bezpečnostní technologie IBM dokonce vykázala 10% růst tržeb v meziročním srovnání. Tyto oblasti představují přibližně 45 % celkových tržeb společnosti. IBM se v posledních letech snaží přizpůsobit své softwarové produkty novým trendům, kdy aplikace nabízí formou předplatného jako službu (SaaS) namísto jejich jednorázové koupě. Tržby v tomto segmentu vzrostly v posledních čtvrtletí o 25 % a celoročně představují 9,4miliardy USD. Podobně zpomaluje také pokles zisku IBM, někteří analytici tak již začínají hovořit o stávajícím čtvrtletí jako bodu zvratu, od kterého se situace začne znatelně zlepšovat.

zdroj: Bloomberg

I nadále akcie IBM nebudou první volbou pro konzervativní investory, nicméně z hlediska valuace představují stále lákavější cíl. V současné době se obchodují za 11násobek zisků odhadovaných pro tento rok, průměr na indexu S&P 500 přitom činí 20násobek. Pokud příval dobrých zpráv na titulu neustane, měla by valuace akcií IBM rychle růst. Během prvního obchodního dne po posledních čtvrtletních výsledcích posílily akcie IBM o 9 %, o tyto zisky však záhy přišly. Klíčovou nyní bude zpráva o čtvrtletních výsledcích, kterou by společnost měla zveřejnit v polovině 2018. Pravděpodobně bude obsahovat také vysoce očekávaný výhled pro rok 2018. Investoři budou vyčkávat především na náznaky možného obratu k lepšímu. Pokud vedení IBM skutečně počítá s prvním růstem zisku po pěti letech růstem zisku, mohl by titul posílit o více jak 30 %. Investoři navíc nezapomenou ani na relativně vysoký 4% dividendový výnos. Průměrná cílová cena analytiků na Wall Street předpokládá na akciích IBM cílovou cenu 164 USD.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.