Akcie Firan Technology představují dobrou volbu pro investory ochotné jít do rizika

19:16 | wa pe | Diskuze

Mimoburzovní OTC trh má oproti standardním trhům jako je NYSE velkou nevýhodu ve výši rizika. I přesto zde můžeme najít řadu firem, která stojí za bližší průzkum. Společností o které se bude hovořit je Firan Technology Group (TSX:FTG), jež se na akciové burze v Torontu obchoduje pod značkou FTG a na mimoburzovním Grey Market ve Spojených státech jako FTGFF.

Firan je vedoucím globálním dodavatelem vzdušných a kosmických obranných elektronických produktů a subsystémů. Ve svých zařízeních v Kanadě, Spojených státech a v Tchien-ťin, v Číně poskytuje vývoj prototypů a produkci vyznačující se možností rychlé změny orientace výroby. Společnost se dělí na dvě provozní části: FTG Aerospace a FTG Circuits

Oblast výroby desek tištěných obvodů je typická nízkými maržemi, než jaké investoři obvykle preferují. Firan se pohybuje v horních cenových relací na trhu, výsledkem čehož má společnost relativně vysoké, třebaže stále nižší než obvyklé, marže. V současné době činí společnost atraktivní především zisky odvozené z nižší hodnoty kanadského dolaru (CAD).

Společnost nedávno ohlásila rekordní finanční výsledky za třetí čtvrtletí. Čisté tržby za čtvrtletí vzrostly o 23 % na 18, 2 milionu USD. Obě provozní části se podílely na růstu. Na tržbách se také pozitivně podepsalo oslabování kanadského dolaru (CAD) oproti jeho americkému protějšku (USD), který byl o 19 % níže než ve stejném období předcházejícího roku. Přes 80 % tržeb Firanu je denominováno v amerických dolarech (USD). Zajištění dolaru redukovalo ohlášené tržby a výnosy ve čtvrtletí přibližně o 700 000 USD. Ve výsledku tedy asi 13 % celkového růstu je nutno připsat na vrub oslabení kanadského dolaru (CAD) a 10% zvýšené aktivitě společnosti. Tržby od počátku roku vzrostly o 21 %.

Čisté výnosy za čtvrtletí činily 1,64 milionu USD (8 centů průměrného výnosu na akcii). Výnosy znatelně poskočily, jelikož ve stejném čtvrtletí minulého roku činily pouhých 219 000 USD (1 cent výnosu na akcii).

Firan je značně vystaven fluktuaci zahraničních měn, protože rozhodující část jeho prodejů se uskutečňuje v amerických dolarech, zatímco značný objem provozních nákladů je denominován v kanadských dolarech (CAD). Společnost pravidelně vstupuje do devizových futures kontraktů, aby prodala přebytečné objemy amerických dolarů pocházející z operací v Kanadě. Slabost kanadského dolaru (CAD) pozitivně ovlivnila provozní výsledky (tržby) během čtyř čtvrtletí fiskálního roku 2014 a během prvních tří čtvrtletí fiskálního roku 2015, na druhou stranu však byla vyvážena ztrátou realizovanou z devizových futures kontraktů.

V průběhu následujících dvou čtvrtletí budou průběžná zajištění proti riziku (rolling hedges), která negativně ovlivňují současné výsledky (ve třetím čtvrtletí přibližně 700 000 USD nebo 38 centů na akcii), pravděpodobně obnovena za mnohem výhodnějších podmínek. Další nakopnutí slabším kanadským dolarem (CAD) by tedy mělo přijít asi za tři měsíce. Odhadujeme, že každý pokles kanadského dolaru (CAD) představuje 1 cent výnosu akcie FTG.

V zásadě vykázala společnost v posledních 12 měsících výnos 21 centů na akcii. Toto číslo by bylo ještě o 2 centy vyšší nebýt jednorázových nákladů v prvním čtvrtletí spojených se zrušením programu, úpravami inventáře a zvýšenými čistými investicemi do výzkumu a vývoje díky vývoji ovládacích prvků pro kontrolní systémy kokpitů.

Pokud bychom nebrali v potaz náklady na průběžné zajištění za druhé čtvrtletí, výnosy by vzrostly o 0,028 USD na akcii, v případě třetího čtvrtletí by to bylo 0,038 USD. Na základě toho se FTG obchoduje kolem 7,5násobku sledovaných normalizovaných výnosů, což je atraktivní hodnota u společnosti s potenciálem vykázat v letech 2015 a 2016 růst.

Poměr hodnoty společnosti k ziskům před úroky a zdaněním plus odpisy (EBITDA) činí 5,7, což je také relativně atraktivní. Zisky před úroky a zdaněním plus odpisy (EBITDA) činily ve sledovaných 12 měsících 7,1 milionu USD, což je značný nárůst ve srovnání s 5,6 milionu USD za předešlé čtvrtletí.

Ve výhledu do čtvrtého čtvrtletí má společnost solidní objem objednávek a očekáváme značný nárůst produkce ve srovnání s posledním čtvrtletím minulého roku, což by naznačovalo rekordní výsledky za celý rok 2015.

Vezmeme-li v úvahu likviditu společnosti a s ní spojenou volatilitu, měl by být titul zvažován pouze investory ochotnými snést vyšší míru rizika. Pro nejbližší budoucnost doporučujeme nastavit limitní příkaz pod úroveň 2,30 USD.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.