Akcie evropského bankovního sektoru padají strmě dolů. Strhnou s sebou i ekonomiku eurozóny?

14:35 | wa pe | Diskuze

Akcie padají, úrokové sazby centrální banky jsou v negativním pásmu, na stole leží nová dávka regulací kapitálového trhu a celková ekonomická aktivita slábne, to je jen několik málo z důvodů proč dnes není pozice bankéře v některé z evropských soukromých bank zrovna práce snů.

Foto: Erste Bank

 

A to nemluvíme o případu, kdy jste zaměstnáni v Deutsche Bank, která i díky astronomickým pokutám vykázala poprvé od krize v roce 2008 ztrátu v hospodaření.

Ještě před rokem se přitom bankovní sektor takřka jako celek doporučoval jako ideální cíl pro investice v roce 2016. Nahrávat mu mělo kvantitativní uvolňování ECB, vyšší výnosy dluhopisů, očekávané zvýšení míry inflace i zotavující se ekonomika eurozóny. Poté ovšem přišel ropný šok a letní panika vyvolaná obavami investorů o kondici čínské ekonomiky. Nízké marže a negativní základní úrokové míry poté způsobily, že investoři začali prodávat akcie bankovního sektoru, jejichž držení jakožto dlouhodobé investice ztratilo smysl.

Zatímco širší index Stoxx Europe 600 ztratil od začátku roku asi 14 % své hodnoty, bankovní sektor si vedl ještě mnohem hůře, když vykázal ztrátu za stejné období ve výši 25 %.

Peter Garnry, vedoucí akciový analytik v Saxo Bank považuje extrémní ztráty akcií bankovního sektoru od začátku roku za doslova „divné“ vzhledem k růstu ekonomiky eurozóny a kvantitativnímu uvolňování pod taktovkou Maria Draghiho. Na druhé straně jsou však zde faktory jako negativní úrokové sazby ECB, které nutí banky platit za vlastní hotovost na účtech a dále snižují jejich čisté úrokové rozpětí. Je třeba také zmínit již nyní vysokou míru zadlužení v eurozóně, tedy ani zde banky nebudou moci hledat další zdroje příjmů. Banky se navíc musí potýkat s novými regulacemi, které ztěžují jejich podnikání na kapitálovém trhu.

Současné potíže bank by se v Evropě mohly snadno rozšířit i do zbytku ekonomiky. Zatímco ve Spojených státech mají společnosti snazší přístup ke kapitálovému trhu prostřednictvím firemních dluhopisů, v Evropě jsou přeci jen závislejší na komerčním bankovním sektoru. Pokud by tedy banky musely zpřísnit svou úvěrovou politiku, ohrozí to už tak křehký ekonomický růst eurozóny. Poté by se smrtící kruh uzavřel, jelikož nižší ekonomická aktivita by pro banky znamenala další pokles příjmů z poradenské činnosti a divize fúzí a akvizic.

Jistým pozitivem na aktuální situaci je, že ztráty sektoru jako celku způsobily, že akcie některých jeho titulů nabízejí díky jejich relativní levnosti zajímavé krátkodobé investiční příležitosti.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.