Akcie eBay by mohly za rok posílit i o 25 procent

11.10.2016 09:45 | Ne Ro | Diskuze

Jinými slovy, nyní může být vhodná doba koupit akcie eBay, zvláště, jste-li investorem, který rád nakupuje určité akcie zrovna v době, kdy je ostatní spíše prodávají.

Foto: Public Domain

Soudě podle průměrných cílových cen, analytici z Wall Street předpovídají 8% nárůst pro akcie Amazon.com v průběhu roku 2017, 17% pro Alphabet a 20% pro Facebook. Hodnota neoblíbených akcií eBay by však měla zůstat táž.

Společnost EBay (EBAY) důkladným způsobem přepracovává způsob, jakým zapisuje prodávané zboží, a sice ve snaze odstranit nedostatky, které snižovaly růst. A už existují první vlaštovky, naznačující zlepšení finančních ukazatelů. Očekávání jsou nízká a valuace umírněná. Akcie EBay by mohly za rok posílit i o 25 procent.

Vzpomeňme, jak EBay osamostatnil PayPal byznys v červenci roku 2015. Investoři tehdy obdrželi jednu akcii PayPal Holdings (PYPL) za každou drženou akcii eBay. PayPal aktuálně nese okolo 40 USD na akcii a eBay okolo 32 USD na akcii. To je sice o deset procentních bodů lepší výsledek než u indexu S&P 500, nicméně i tak znatelně nižší, než výnosy z dot-com.

Aktuálně akcie eBay nabraly na rychlosti a připsaly cirka 34 % za poslední tři měsíce. Společnost předělává svůj web čili moderně řečeno platformu.  Analytik z Deutsche Bank, Ross Sandler, který minulý měsíc zvýšil investiční doporučení na akcie eBay z "Hold" na "Buy" s cílovou cenou 40 USD, naznačuje možnost 25% pohybu od stávající úrovně směrem vzhůru, přičemž eBay dává do souvislosti s latinskoamerickou obdobou zvanou MercadoLibre (MELI), která v roce 2010 také prošla změnou platformy, a ke společnosti Expedia (EXPE), která přestavěla svůj hotelový trh v roce 2012. Akcie obou citovaných společností posléze posílily o 229 % respektive o 363 %, a to během uplynulých pěti let.

Změny webu sice sotva odstraní chyby napáchané v minulosti, mezi něž bezpochyby patřilo třeba nabourání se do systému eBay a reset hesel, které se odehrálo v roce 2014 a které vyřadilo některé kupující ze hry. Taktéž lze stěží vzít zpět roky, kdy byl tržní podíl společnosti postoupen Amazonu (AMZN). Nicméně odchod zákazníků již nejspíš polevil, jelikož internetové obchodování 36 miliardového (USD) eBay má relativně větší vliv než 400 miliardový Amazon, jak by se předpokládalo. Tržby eBay obsahují pouze poplatky z transakcí, nikoli z hodnoty prodaného zboží, takže funguje spíše jako zprostředkovatel, nežli obchodník. Zatímco loňské tržby eBay byly 8,6 miliardy USD, objem prodaného zboži byl 81,7 miliard USD, prodeje výrobků na Amazon (mimo služby) byly za 79,3 miliard USD.

EBay odmítl analytikům z Barron komentovat změny na webu. V poznámkách na blogu použil management společnosti s ohledem na stanovené cíle termínů jako "strukturovaná data", "strojové učení" či "plynulé procházení". EBay je sice nejznámější skrze své internetové aukce, nicméně pravdou zůstává, že naprostá většina transakcí zahrnuje bezprostřední nákupy, nikoli přihazování. A nejvíce zboží prodávají profesionální obchodníci, nikoli nepodnikající fyzické osoby, které se zrovna rozhodly pročistit sklep baráku či podkroví. A přesto, stránky po dlouhou dobu vypadaly jako Craigslist. Uživatelé se musí prokousat skrze individuální seznamy, aby nalezli to, co hledají. EBay zatím využíval jen okrajově třeba cross-sellingu či nabídky sezónního zboží.

Cílem nynějších změn je tudíž sjednotit strany a přehledy jak to jen bude možné, přidat detailní informace, našeptávač dodatečných produktů či možnosti koupit nové či zánovní zboží jak od obchodníka tak od fyzické osoby, a to v závislosti na stavu, ceně a dalších faktorech. Management společnosti tvrdí, že se změny provádějí s cílem vytvořit "nákup podle přání zákazníka". Vypadá to, že se eBay záhy přetvoří v něco, co bude více připomínat Amazon, ovšem s větší škálou garážových prodejů a s větším dosahem do zámoří.

Amazon se svou rozsáhlou distribuční sítí pak může dominovat internetovému obchodování v rámci USA, obdobně jako Alibaba Group Holding (BABA) v rámci Číny. V tomto bodě stojí za zmínku, že více než polovinu tržeb eBay nepochází z USA, což může jednoho dne představovat lákavý cíl pro společnost Alibaba, jakmile se tato rozhodne expandovat, uvádí analytik Stephen Turner z Hilliard Lyons.

Management společnosti eBay se v rámci svých blogových příspěvků jaksi nezmiňuje o Googlu (GOOGL), který má s velkou pravděpodobností s přestavbou webu eBay co do činění. V roce 2014 totiž Google změnil způsob, jakým potlačuje webové stránky, které přespříliš zaměstnávají vyhledávače. Důsledkem toho proklikávání skrze stránky eBay prudce pokleslo a klíčové zdroje nových uživatelů poněkud vyschly. Nový web by proto měl být kompatibilnější pro Google vyhledávač.

V mezičase eBay sice jakéhos takéhos pokroku dosáhl, ovšem jeho stránky stále vypadají spíše jako středoškolský projekt, srovnáme-li je s těmi od Amazon. Pod kapotou eBay se ale již pilně pracuje, jak se zdá. Poslední čtvrtletí zaznamenalo mírný nárůst aktivních kupujících a nejlepší výsledek v objemu prodaného zboží v rámci USA od roku 2014. Růst v zámoří sice i nadále předčí ten domácí, což bylo v poslední době částečně maskováno posílením amerického dolaru. Očekává se, že volné dostupné finanční prostředky letos posílí o 13 % na 2,5 miliardy USD. Akcie se obchodují na čtrnáctinásobku této hodnoty.

I další změny jsou již v pohybu. EBay přidal prvek virtuální reality k lukrativnímu trhu se vstupenkami StubHub, což představuje cirka 10 % tržeb. V rámci tohoto vylepšení nechá uživatele, aby si vyzkoušeli sedadlo, dříve než provedou nákup. Skrze akvizice StubHub expanduje do zámoří. EBay taktéž využívá obchody a změny na webu, aby se zaměřil na obchod s ojetinami. A u běžně prodávaného zboží, třeba telefonů, byla spuštěna nová služba s názvem Valet.

Neočekávejme však, že eBay poroste podobně, jako tomu bylo v roce 1999. Nicméně i tak by mohla představovat cena akcií eBay výhodnou koupi se slibnými očekáváními do budoucna. Tato společnost má pro nový rok dobře našlápnuto, aby předběhla konkurenty na dotčeném trhu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.