Akcie ČEZ by se měly pohybovat na úrovni 550 Kč: rozhovor s Michalem Semotanem z J&T Bank

07:54 | Redakce W4T | Diskuze

Investorský svět upírá oči k nejbližšímu zasedání americké centrální banky, která bude již v polovině prosince rozhodovat o prvním zvýšení úrokových sazeb za posledních deset let. Jak velký dopad bude mít tento krok na kapitálové trhy? Jak se zachovat, pokud ke zvýšení sazeb dojde? A co na to akcie Čez? Vyzpovídali jsme předního českého portfolio manažera Michala Semotana, který v současné době působí v J&T Bank, a.s.

Foto: JT Bank

 

 

Většina analytiků sází, že FED v prosinci zvedne takřka po celé dekádě úrokové sazby. Řekněme, že se tak opravdu stalo. Co to bude pro trhy znamenat? Odstartujeme medvědí trh nebo je tato informace dávno v trhu započítaná a dočkáme se nových maxim?

Důležitý bude komentář FEDu, který naznačí, co po tomto zvýšení – zda jde na delší dobu o jednorázovou akci, nebo připustí další zvedání v 2016. Pokud to bude trhem přijato jako jednorázové zvýšení, nečekám negativní reakci trhu, pokud FED naznačí další zvedání v blízkém období, korekce přijde – ale netvrdím že přijde medvědí trh, to si nemyslím.

Jak se tato nová skutečnost promítne do Vašeho portfolia, resp. jak máte nastavený money management?

Aktuálně jsem na americkém trhu mírně podvážen, převážila opatrnost, nicméně některé klíčové tituly z mého pohledu držím : Apple, Facebook, ale i Alibaba.

Můžete říci jakých titulů se zbavíte, jaké naopak do portfolia doplníte a jakým směrem se budete ubírat?

Odprodávat nehodlám z důvodu podvážení, spíše bych pozice posílil ve zmiňovaných titulech.

Jaký vliv na trhy, myslím v globálním měřítku, bude mít pokračující uvolňování měnové politiky v Evropě?

Tak v prvním případě půjde o přímý dopad na Euro-trhy, je to vidět i v současné době, kdy evropské akciové trhy jednání ECB anticipují… nicméně v kombinaci s FEDem to může mít zprostředkovaně vliv i na některé americké tituly, vázané na měnový kurz euro-dolar. Zdá se, že může dolar ještě dále posilovat. Evropští exportéři naopak budou mít nadále z jednání ECB radost (např. Daimler, Airbus)

Kdo pravidelně sleduje Vaše zprávy ví, že jste velkým znalcem automobilového sektoru. Nějaké automobilky jsou rovněž součástí Vašeho portfolia v JT Bance. Jak jste se vyrovnal s Dieselgate? Výprodej, ředění…, jaký je výsledek?

Bohužel tato aféra  se mě dotkla logicky negativním způsobem, ztráty na pozicích Volkswagenu či BMW mi přinesly ztrátu na zhodnocení portfolií cca do 2% NAV, pozice na VW jsem stoplossoval po aféře z důvodu nejistoty, co bude dál, na BMW pak-díky překročení určité hranice poklesu, ne z fundamentálního pohledu. Long zůstávám pouze v Daimleru, který na provozní úrovni drží Daimler na sektor vysoký standard a nadále se jedná o akvizici podílu čínskou společnsotí BAIC – zde odhaduji cenu 85-90 EUR. Díky poslednímu pozitivnímu vývoji na německých akciích si myslím, že určitý profit taking i na Daimleru v blízkém období vidím jako reálný.

Sledujete ještě nějaký sektor tak detailně jako automobilový?

Vzhledem k tomu, že automobilový sektor (včetně trhů, pricingu) je mým koníčkem, tak tolik detailně asi neznám žádný další sektor, snažil jsem se hodně o to, aby člověk dobře pokryl český akciový trh, ale bohužel ten v minulosti spíše umíral, než aby se rozvinul dál.  

A jaký vidíte další vývoj v tomto sektoru

Nadále vidím ceny některých titulů v Česku jako zajímavé (KB, Unipetrol), bohužel trh trpí špatnou likviditou, zřejmě i tím, že jsou tituly  obchodované v Kč a ne EUR, a také se někteří zahraniční investoři v Česku dost popálili (např. při dělení O2 CR v letošním roce)… to trhu určitě uškodilo.

Jaký další sektor je pro Vás atraktivní?

Myslím si, že nadále neřekly poslední slovo některé technologické společnosti, pokud mají unikátní postavení na trhu nebo unikátní produkt, včetně sociálních sítí (např. Facebook), směr, který sleduji je i prodej přes internet (odehrál jsem alespoň trochu Amazon, jsem long Alibaba i osobně nebo v Evropě držím  Yoox Net-A-Porter Group.

Podívejme se také domů na pražskou burzu. Držíte akcie ČEZ pro které je letošní rok zdá se noční můrou. Cena pod 500 Kč se zdá být lákavá, ale co bývá levné, může být ještě levnější. Jak to vidíte vy?

Ano, akcie Čezu dále držím, i když méně než dříve, asi to není čistě fundamentální  pohled na akcii, ale i taková přetrvávající „citovka“. Přes velmi negativní náladu na sektor v Evropě si ČEZ drží velmi silnou provozní marži právě i díky jaderným zdrojům, kdyby to management s odstávkami  jaderných zdrojů  letos nepodcenil, mohlo být na Čezu veseleji. Ale i tak si myslím, že potencionální dividendový výnos je natolik vysoký, že nechápu, že se to netrejduje na úrovních cca min 550 Kč, trochu mi to hlava nebere…

Naopak akcie Erste Bank a Komeční banky jsou nedaleko svých maxim, není čas prodávat?

Erste se veze na vlně euforie evropských titulů, navíc díky poklesu rizikových oprávek na úvěru zlepšuje čísla, která ukazuje investorům.. Nicméně souhlasím, že u Erste je čas postupně redukovat pozice, nicméně se můžeme podívat ještě výše, proto bych neprodal vše najednou. Komerční banka mě přijde nadále velmi zajímavá díky dividendovému výnosu, jinými slovy „kdo jiný tak pěknou dividendu v dnešním období nízkých úrokových sazeb má?“:-)

Na pražskou burzu vstupuje nový titul, Kofola. Je to tradiční firma s velkými plány a dobrou finanční rozvahou. Plánujete zařadit akcie do svého portfila?

Ano, plánuji, účastním se aktuálního úpisu akcií. Přijde mi, že sázka na trhy ex-Jugo by mohla být zajímavá a přinést růst společnosti, zároveň věřím v udržení pozice na českém a slovenském trhu díky plnému záběru sortimentu nealko nápojů.

 

Děkujeme za rozhovor.

Líbil se vám článek?
+2 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.