Akcie CETV v návaznosti na rekordní pokles shortů na nových „maximech“

10:33 | Ka Ří | Diskuze

Akcie Central European Media Enterprises (CETV) ve středu na Nasdaq prorazily předchozí letošní maxima, resp., uzavřely nejvýše od února 2014 na 4,60 USD. Dnes by tak na pražské burze měly doháněním vývoje pokořit zpět hranici 100 korun.

Foto: CME

Akcie CETV zaznamenaly první výraznější pohyb výše již minulý pátek 6. října na závěrečných 4,35 USD. Tehdy se zobchodovalo přes milion akcií, tj. vůbec nejvíce od 12. července. Většina obchodů toho dne se uskutečnila zhruba v polovině zámořské seance po proražení hranice 4,20 USD, kdy se titul strmě posunul výše ke svým závěrečným hodnotám.

Propad short pozic

Po následných dvou seancích nevýrazných změn titul ve středu dostal nový impuls. Analytik Jiří Zendulka k tomu říká: V rámci pravidelného půlměsíčního reportu burz o short pozicích se ukázalo, že sázky na pokles se skokově snížily na již jen 2,8 milionu akcií CETV. Na titulu se jedná o vůbec nejnižší objem za posledních 6 let. Oproti předchozímu stavu investoři uzavřeli téměř 2,2 milionu short pozic! Prudší uzavírání krátkých pozic titul nikdy nevykázal. Daný vývoj evidentně indikuje dále vzrůstající důvěru ve společnost a ve středu poslal firemní akcie prudce vzhůru, když i technicky došlo k proražení letošních maxim.“

Vysvětlivka „short pozice“: Do prodejní (short/krátké) pozice vstupuje investor, který spekuluje na pokles ceny podkladového aktiva. Prodává tedy podkladové aktivum za aktuální cenu s očekáváním, že jej v budoucnu dokoupí zpět za cenu nižší a realizuje tedy zisk. Pro tuto operaci si investor vypůjčuje daný cenný papír od brokera.

Technický pohled na akcie CETV

Jak jsme informovali v posledním reportu o shortech, akcie CETV se před více než 2 týdny dostaly na spodní hranici postranního trendu, který již pět měsíců zaznamenávaly v pásmu cca 3,90 – 4,40 USD. Spekulovali jsme, zda se opět s příchodem nového kvartálu nasměrují výše. Stalo se tak, středeční vývoj navíc technicky znamená již vybočení ze zmiňovaného postranního trendu.

Nutno však hned dodat například již v červenci zmiňované další technické hranice. K první se totiž titul posunul prakticky již nyní, resp. v listopadu 2011 po tehdejším poklesu našel u daných úrovní support. Dne 17. února 2014 se pak naopak po skokovém růstu na závěrečných 4,74 USD jednalo o „strop“. Pokud se titulu podaří dostat výše, technicky by si otevřel cestu na mnohem vyšší úrovně, resp. za výraznější hranici lze zopakovat úrovně až u hranice 6 USD.

Vývoj akcií CETV na Nasdaq za posledních 5 let

CETV graf vývoj na Nasdaq

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.