Akcie Apple (ne)právem v nemilosti. Technická analýza a opce

06.05.2016 10:15 | wa pe | Diskuze

Akcie Apple (AAPL) si od vyhlášení hospodářských výsledků dvakrát dobře nevedly a odvrací se od nich i známí investoři. Fred Oltarsh z magazínu Forbes se aktuálně zabýval otázkou, zdali není trest pro Apple příliš vysoký.

Foto: Ribastank

 

Aktuálně se akcie Apple obchodují za 93,24 USD, což je takřka o 30 % méně, než kolik činí 52týdenní maximum 132,97 USD. Pro srovnání červnové E-Mini futures na S&P 500, které dosáhly svého maxima v květnu roku 2015 upsaly do minulé středy jen 2,79 %. I když je přirozené, že akcie po zveřejnění nepřesvědčivých výsledků klesají, v aktuálním případě Apple by však 30% pád z maxima mohl být opravdu příliš a myslí si to i většina analytiků, kteří na titulu ponechávají investiční doporučení „buy“ či „overweight.“  I přes aktuálně slabší tržby zůstává Apple stále jednou z nejvíce inovativních společností na světě s obrovským množstvím hotovosti a P/E poměrem akcií pouze 10,5.

I pohled na tržní volatilitu titulu dává tušit, že akcie Apple jsou patrně překoupené, což by mělo nyní nahrávat kontrariánským investorům.  Na grafu níže vidíme vývoj ceny akcií AAPL za poslední tři roky včetně historické a implikované volatility, indexu relativní síly titulu (RSI) a 200denního klouzavého průměrů. 

 graf apple

zdroj: Ameritrade

 

I když možná nejste přesvědčeni, že právě teď je ta správná doba pro nákup akcií Apple, snad alespoň uvažujete o vhodné opční strategii. Ke zvolení té správné nám pomůže tabulka červencových calls a puts opcí níže.

 

opce apple

zdroj: Optionssn.com

 

Možné opční strategie

Pokud nemáte nic proti tomu nakoupit akcie Apple 15. července či před tímto datem za cenu 85 USD na akcii, poté můžete prodat červencové 85 puts (o více jak 9 % níže oproti dnešní ceně) a získáte při nákupu 100 akcii prémium 110 USD. Přestože se put opce neobchodují na nijak zvlášť vysoké implikované volatilitě, strategii je možné zkombinovat s nákupem 105 či 110 opcí. Tato opční strategie je také známá jako fence (plot), kdy zároveň prodáváme i nakupuje implikovanou volatilitu.  V tomto konkrétním případě se jedná o long fence, kdy nakupuje out-of-the money call opce a prodáváme out-of-the money put opce. Vega této pozice je závislá na aktuální hodnotě akcie na trhu.

 

Myslíte si, že víte o opcích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž o zajímavé ceny.

 

Je třeba mít na paměti, že tato pozice přináší v podstatě neomezené riziko, jelikož hodnota akcie, kterou se zavážete za určitou cenu koupit může teoreticky klesnout až na nulu. Na druhou stranu však kupujete out-of-the money call opce, jejichž potenciál zisku je také teoreticky neomezený.  

Více o opcích a opčních strategií se dozvíte v naší sekci opce.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.