Akcie Apple jsou nyní tak „nudné“, že si je kupuje i Nordea Bank

14:01 | V Z | Diskuze

Horší výsledky vykázané společností Apple mají i svou světlou stránku.

Foto: iphonedigital

Akcie Apple jsou levné a riziko spojené s jejich koupí je malé, uvádí makléř Robert Naess, který spravuje portfolio v hodnotě 33 miliard euro v největší skandinávské bance Nordea Bank. 

„Akcie Apple jsou nyní nudné,“ uvedl Naess v Oslu pro agenturu Bloomberg. „Dříve byly příliš nestabilní a míra růstu byla příliš vysoká.“

Poté, co Apple po 13 letech na začátku roku 2016 poprvé oznámil propad prodejů, začali investoři pochybovat o schopnosti společnosti generovat trvalý růst. Akcie Apple od začátku roku přitom vzrostly o 6,8 %. Podle Naesse je tak současná situace vhodnou příležitostí k nákupu. Sám začal akcie Apple nakupovat v květnu nyní Apple tvoří asi 2 % jeho portfolia.

„Je to poprvé,“ dodává. „Nordea Bank svůj fond založila v roce 2005, avšak doposud nikdy akcie Apple nevlastnila.”   

Naess a jeho partner Claus Vorm provádějí kvantitavní analýzu tisíců společností, z jejichž akcií stavějí portfolio asi „100“ nudných akcií. Investují do společností se stabilními výnosy a vyhýbají se příliš drahým titulům. Výnos akciového fondu Global Stable Equity Fund v uplynulých pěti letech v průměru dosahoval 19 % a překonal tak 98 % srovnatelných fondů.

Podle Naesse jsou odhady růstu výnosů pro rok 2017 napříč trhem nadhodnocené. Naess se domnívá, že míra růstu globálních výnosů se za rok bude pohybovat okolo nuly a dojde k ochlazení trhu.

Zatímco v byznysu Naess vychází výhradně z účetních a fiskálních údajů, jeho velkou osobní vášní jsou automobily, především značky Tesla. Naess a jeho rodina si koupili tolik elektromobilů, že mu v jeden okamžik firma Elona Muska dokonce zakázala objednávat další.

Nyní, kdy došlo k propadu prodejů, si může Naess opět objednávat. Na podzim má dostat nový model Tesla Model X. Přesto by si však nikdy nekoupil akcie Tesly.

„Nekupujte akcie Tesly, protože firma neustále prodělává,“ říká. „Ekonomicky vzato je Tesla strašně špatná firma.“

Existuje značné riziko, že Tesla nezačne vůbec vydělávat, protože rozšířit výrobu z 50 000 automobilů ročně na více než půl milionů je velmi náročné, říká Naess.

„Myslím si, že to nedokáží, dodává. „Používám Teslu jak příklad akcií, do nichž byste neměli investovat, i když firma vyrábí zábavná a kvalitní auta, která si já sám kupuji.“

Výkonnost Naessových fondů v prostředí nízkých úrokových sazeb po finanční krizi překonávala průměr trhu. Naess však vnímá rostoucí úrokové sazby jako dlouhodobou hrozbu pro výnosy fondů.

„Riziku rostoucích sazeb je těžké se bránit,“ říká. „V současnosti je riziko nízké. Vzrůst může kdykoli – nyní či za 30 let.“

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.