Menší Berkshire Hathaway: akcie Alleghany Corporation jsou atraktivní investice pro opatrné

16:47 | wa pe | 1 komentář / 1 nový

Alleghany Corporation pod trpělivým vedením Westona Hickse v roli výkonného ředitele po celých 11 let pomalu, ale jistě rostla. Bude to pro Vás důvod koupit její akcie?

Foto: Ethan Bloch

 

Investiční holdingová společnost Alleghany vstoupila na burzu v USA na samotném začátku krize na konci 20. let minulého století. Společnost se zaměřením na železnici se postupem času přeměnila na stabilní pojišťovací korporaci s průměrným růstem účetní hodnoty společnosti 8,2 % za posledních 11 let. Od doby, co se v roce 2002 Weston Hicks ujal kormidla Alleghany, se její hodnota navýšila z  1,4 miliardy USD na dnešních 7,8 miliardy USD. Někteří analytici neváhají společnost označit za menší Berkshire Hathaway slavného Warrena Buffetta. Ná následujících řádcích se společně pokusíme zjistit, proč by mohli mít pravdu.

Společnost se sídlem v New Yorku se pyšní tržní kapitalizací ve výši 8 miliard USD a v minulém roce vykázala zisk 32 USD na akcii. Za první čtvrtletí tohoto roku činil zisk Alleghany 9,32 USD na akcii. Ve stejném čtvrtletí minulého roku to bylo 8,19 USD na akcii. Od počátku letošního roku akcie Alleghany připsaly více jak 11 % a aktuálně se obchodují za 535 USD za kus, přičemž účetní hodnota společnosti byla k závěru března 503 USD za kus. Jen pro srovnání, akcie pojišťovací  Markel Corporation se obchodují za 1,6násobek jejich účetní hodnoty. Jak vidíme akcie Alleghany mají ještě značný prostor pro další růst. Pokud se udrží současné tempo růstu a akcie se budou prodávat za nijak přehnaný 1,1–1,2násobek účetní hodnoty, dostanou se ve dvanácti měsících na 625 USD za kus, což je skoro 20% nárůst. O tom, že hodnota akcie Y má cenu minimálně 600 USD za kus jsou přesvědčeni i v prestižním investičním týdeníku Barron’s.

Jedním z důvodů proč akcie Alleghany aktuálně jen tak tak překonávají svou účetní hodnotu je malá publicita společnosti. Společnost nepořádá konferenční hovory k hospodářským výsledkům a její pokrytí analytiky je přinejmenším sporé. O to ambicióznější jsou však její cíle, společnost uvedla, že jejím dlouhodobým cílem je dosahovat 7–10% ročního růstu účetní hodnoty. Hlavní riziko v dosažení této mety dnes představují nízké úrokové sazby, jak však vyplývá z nedávných prohlášení představitelů FEDu, již v červnu bychom se mohli dočkat jejich dalšího zvýšení. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Hezké odpoledne,
pod jakým názvem se tato společnost obchoduje?
Vstoupit do diskuze

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.