Akcie a výhled na rok 2018, další rok býčího trhu

13:55 | Ne Ro | Diskuze

Býčí trh ve Spojených státech se nám pomalu ale jistě začíná dostávat do let. Nicméně vzhledem k současnému růstu světové ekonomiky a narůstajícím korporátním ziskům lze očekávat, že příští rok bude pro akcie příznivý. Alespoň tedy pro některé z nich.

Ilustrativní obrázek
Foto: Pictures of Money

Širší akciový index S&P 500 by v průběhu příštího roku mohl posílit o dalších cca 7 %, jelikož bude zrcadlit korporátní zisky společností do něj zahrnutých.

Výhled na příští rok je sice dobrý, ale nikoli zcela růžový: Úrokové sazby se dál zvyšují, akcie jsou drahé už teď a stále ještě není stoprocentně jisté, nakolik se chystanou reformu daní ve Spojených státech podaří prosadit. Na druhou stranu je zapotřebí říci, že dokud korporátní zisky rostou a Federální rezervní banka USA zvyšuje úrokové sazby umírněným tempem, lze podle předních investičních stratégů z Wall Street očekávat vesměs růstový rok 2018.

Níže následují předpovědi deseti předních investičních stratégů v daném pořadí: Odhadovaná cílová cena indexu S&P 500 na sklonku roku 2018, očekávaný S&P 500 EPS 2018, očekávaný růst HDP USA v 2018, výnos 10letých státních dluhopisů USA, oblíbené sektory v 2018 (favorite) a sektory, kterým je radno se v roce 2018 vyhnout (avoid):

Zdroj: Barron's

Akcie finančního sektoru patří mezi oblíbené respektive doporučované akcie pro nadcházející rok 2018. Tomuto sektoru by mohly pomoci vyšší úrokové sazby, nižší korporátní daně a růst ekonomiky ve výši téměř 3 %. Akcie tohoto sektoru se obchodují přibližně na 15násobku očekávaných zisků v 2018, čili pod tržním násobkem. Banky v tuto chvíli patří k jedněm z největších plátců korporátních daní v USA.

Investiční stratégové naopak varují před akciemi sektorů spotřeby, realit a utilit, od nichž očekávají, že budou v roce 2018 podávat horší výkon, a to především kvůli růstu úrokových sazeb. Vzhledem k relativně luxusním dividendovým výnosům bývají tyto společnosti přirovnávány k dluhopisům. Tyto akcie zaostávají už i letos: Utility připsaly od počátku letošního roku 14 %, spotřební značky 10 % a realitní investiční trusty 7 %.

Technologické akcie patřily po většinu letošního roku k vrcholu akciového trhu. Od počátku letošního roku dosud připsaly 35 % a v případě akcií FANG (Facebook, Amazon, Netflix a Google Alphabet) dokonce ještě víc. Investiční stratégové zaujímají neutrální až pozitivní postoj k akciím FANG, pokud jde o rok 2018. Při očekávaných ziscích v 2018 na 17,7násobku nelze valuaci technologických společností považovat za nízkou. Nicméně je na druhou stranu třeba podotknout, že ani tato valuace se zatím nepřibližuje dot-com bublině z přelomu století. A navíc, růst zisků se zdá být silný.

Na níže uvedeném obrázku se nacházejí různé investiční ukazatele ve stavu k datu 6. 12. 2017 spolu s procentuální změnou od počátku letošního roku do tohoto data:

Zdroj: Bloomberg 

Nehledě na to, co se původně hlásalo, obrovské korporace budou muset nejspíš počítat s častějším vetem antimonopolního úřadu. Příkladem může být napadnutí plánované fúze za 85 miliard USD společností AT&T a Time Warner antimonopolním úřadem. Problémy s politiky a úřady mohou v příštím kalendářním roce počítat též provozovatelé velkých sociálních médií jako Facebook a Google. V současné době jsme svědky stále většího zasahování politiků a jejich zájmů do regulace internetu. Jejich snahou je pochopitelně prosadit zveřejňování jenom těch zpráv, které se tomu kterému politickému táboru zrovna hodí do krámu.

Rally číslo jedna tohoto roku je bez pochyby rally na kryptoměnách a hlavně bitcoinu. Cena bitcoinu od počátku letošního roku posílila přinejmenším už o 1.500 % (porovnáme-li počáteční lednovou hodnotu s hodnotou 15.232 USD). Investiční stratégové předpovídají, že virtuální měny zůstanou ve světlech reflektorů i v roce 2018 a získají si dokonce ještě větší zájem investorů, než tomu bylo dosud. To však neznamená, že by se někteří ze stratégů i mnoha investorů neobávali, že by virtuální měny mohly být jen přechodnou módní záležitostí, kterou by mohl vystřídat neméně strmý pád. A ten by mohl být o to bolestivější, protože by se mohl dotknout i některých akcií.

Úrokové sazby se už téměř deset let nacházejí poblíž svého historického minima, kam se dostaly v dobách světové finanční krize let 2008 - 2009. To ovšem znamená, že mají poměrně velký prostor, kam mohou růst. Většina dotázaných stratégů předpovídá, že centrální banky budou úrokové sazby zvedat i v příštím roce, ne však natolik, aby se jim podařilo býky zastrašit. Stratégové počítají s tím, že Fed ve středu zvedne svou základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,25 % - 1,5 % a v roce 2018 následně provede trojí zvýšení této základní sazby, od níž se odvíjejí sazby ostaní, do pásma 2 % až 2,25 %.

Obecně lze říci následující. Všichni dotázaní investiční stratégové očekávají, že akcie v příštím roce 2018 ještě nějakým způsobem porostou. V příštím roce se už ale objeví první náznaky, že aktuální býčí trh se chýlí ke svému konci a že jeho dny jsou sečteny. Proto taky někteří ze stratégů předpokládají, že růst amerických akcií a indexů v příštím roce sice bude, nicméně bude podprůměrný. Zisky společností ale v příštím roce obecně porostou.

V pozdní části roku 2018 lze pak očekávat zmenšování násobků P/E, poněvadž růst zisků zažije vrchol a investoři se začnou obávat možného menšího růstu v roce 2019.

K míře nezaměstnanosti v USA lze poznamenat následující: Pohybuje se už nějakou dobu kolem úrovně 4 %. To znamená, že lze prakticky hovořit o plné zaměstnanosti na pracovním trhu. Tato skutečnost však zpravidla znamená, že daná ekonomická expanze je už z 60 % - 65 % hotová. A z toho lze pro změnu vyvodit, že příští období recese lze očekávat někdy koncem roku 2019 případně v roce 2020, s čímž investoři mohou začít kalkulovat již v pozdější fázi příštího roku.  

Obrázek níže udává růst jednotlivých sektorů z indexu S&P 500 od počátku letošního roku dosud:

Zdroj: Bloomberg

Zdaleka ne jistý je výsledek očekávaného snižování korporátních daní ve Spojených státech. Vesměs se očekává, že nižší zdanění korporací způsobí, že zisky dosud držené v různých zemí světa stáhnou zpět do USA, kde je budou moci výhodně zdanit a posléze investovat. Někteří ze zkušených analytiků nicméně varují, že k podobnému úkazu nemusí nezbytně dojít. Některé velké nadnárodní společnosti totiž raději mohou chtít investovat našetřené peníze do své další expanze v zahraničí apod. Odhaduje se, že nadnárodní americké společnosti mohou v tuto chvíli mít mimo USA alokovány dosud nezdaněné zisky v úhrnné výši 2,5 biliónů USD, z toho 922 USD miliard v hotovosti. V této souvislosti je ale též třeba si uvědomit, že celých 85 % této hotovosti drží jen 20 nadnárodních megakorporací, vesměs technologického nebo farmaceutického zaměření.  

Obrázek níže udává celkovou letošní návratnost jednotlivých akciových indexů:

Zdroj: Bloomberg

Investiční stratégové počítají s tím, že americké akcie budou také v roce 2018 podávat lepší výkon než státní dluhopisy, a to tím spíš, pokud úrokové sazby Fed dál porostou. Bloomberg Barclays U.S. Aggregate Bond Index od počátku roku zatím posílil jen o 3 %. Výnosy u 10letých státních dluhopisů USA klesly z 2,45 % na 2,38 %. Podařilo se jim tak alespoň zotavit se z letošního minima na úrovni 2,04 %. (Mezi cenami dluhopisů a výnosy existuje nepřímá úměra.) Konsenzus dotázaných stratégů zní, že na sklonku roku 2018 bude výnos u 10letých státních dluhopisů USA činit 2,8 %. Bude tedy poměrně těžké si dluhopisy v příštím roce oblíbit.

Poslední dobou se neustále omílá, že se investorům kvůli očekávaným ziskům v příštím roce vyplatí setrvat na americkém akciovém trhu. Často se však už zapomíná dodat, že i mnohé trhy mimo USA se nacházejí dokonce v ranější fázi růstu zisků než americký akciový trh. Řada metrik hovoří o tom, že zisky na jiných akciových trzích ve světě mohou být vyšší než ty ze současného akciového trhu v USA. Lepší výkon než akciový trh v USA letos podávají akciové trhy v Evropě, Asii i emerging markets (index Stoxx Europe 600 = 23 %, Nikkei = 23 %, MSCI Emerging Markets = 31 %).

S rokem 2018 se pojí řada nadějí a pravděpodobných pozitivních událostí. Je třeba ale mít se na pozoru: Něco by se totiž mohlo pokazit! Právem se lze obávat přílišného růstu inflace. Index spotřebitelských cen nedosáhl dvouprocentního cíle, který si stanovila Federální rezervní banka USA. Silnější ekonomika Spojených států by ale mohla spustit jeho růst. Pokud by míra jádrové inflace, mimo ceny potravin a energií, přeskočila úroveň 3 %, stala by se pro trhy problémem.

Také by se mohlo stát, že by Fed zvyšoval úrokové sazby až příliš rychlým tempem. To by se pak mohlo negativním způsobem projevit na trzích, ekonomice i spotřebitelích v USA. Dopad rostoucích úrokových sazeb na spotřebitele je totiž kumulativní. A mnoho lidí si za posledních deset let na nízké úrokové sazby zvyklo natolik, že příliš velké navýšení nesnese.

Rostoucí politický tlak na sociální-média se může nejen bolestivě projevit na ziscích jejich provozovatelů, nýbrž může tvrdě dopadnout i na širší trh, uvážíme-li míru propojenosti například ve formě reklamy nejrůznějších společností na sociálních sítích. 

Letošní parabolický nárůst ceny bitcoinu i jiných virtuálních měn může vystřídat právě tak diabolický propad v příštím roce,  pakliže aktuální entuziasmus investorů opadne. Atd. atp. Rizik je zkrátka jako každý rok celá řada.

V tuto chvíli jsou však investoři spokojení a ničeho se neobávají. Dokud zisky porostou, úrokové sazby zůstanou na nízké úrovni, volatilita bude potlačená a jakýkoli výprodej vystřídá o to větší nákup - budou medvědi spát a býci budou ovládat Wall Street.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.