Aerolinky krachly, tisíce Čechů přišly o peníze za koupené letenky.

14:14 | E V | Diskuze

V uplynulých týdnech zkrachovaly hned čtyři evropské letecké společnosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Jejich konec se bohužel dotkl i zákazníků z Česka, kteří v řadě případu přišly o peníze, které za letenky dali. Ochrana přitom existuje.

"Dopravci nabízeli místa k prodeji v rezervačních systémech do poslední chvíle, a tak cestující, kteří se nepojistili proti úpadku letecké společnosti, nejenže neodletí, ale nemají ani nárok na vrácení peněz," uvádí portál Letuška.cz.

Skončily slovinské aerolinky Adria Airways, francouzské Aigle Azur a XL Airways a britské Thomas Cook Airlines, spojené se stejnojmennou cestovní kanceláří, která rovněž vyhlásila úpadek. A dá se předpokládat, že zmíněné letecké společnosti nebudou poslední, které padnou.

 
"V případě, že letecká společnost zkrachuje dříve, než uplatníte letenky, můžete o peníze nadobro přijít. Jediná možnost, jak mohou cestující těmto nepříjemnostem předejít, je využít pojištění pro případ krachu letecké společnosti, které nabízejí prodejci letenek,“ říká ředitel portálu Josef Trejbal.

 
Od věci není ani pojištění storna pro případ, že musíte cestu náhle zrušit. Dnes je totiž řada letenek takzvaně nevratných i pro případ nemoci.
Pokud letenku platíte kartou, nic nezkazíte, pokud se v případě krachu obrátíte na svoji banku a požádáte o takzvaný chargeback neboli zpětné zaúčtování. 

 

Výhodu máte v případě zakoupení zájezdu - české cestovní kanceláře jsou pojištěné proti úpadku, a tak nepřijdete o peníze ani v případě krachu cestovní kanceláře. 

Prodejci zájezdů také nabízí výrazně rozšířené záruky v případě těžkostí ať už s leteckou společností, cestovní kanceláří, nebo se samotným zájezdem. Například Zájezdy.cz nabízí při prodeji ke každému zájezdu zdarma službu "Záruka odjezdu na dovolenou", která kryje právě takové nepříjemné události.

Zdroj:TNBiz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zklikvidovali jsme první škody po orkánu Sabine

Ilustrativní obrázek

Jak sehnat nejvýhodnější letenky na letní sezónu a čemu se vyvarovat?

Ilustrativní obrázek

Vichřice a pojištění. Jak postupovat při hlášení škod a co si ohlídat?

Ilustrativní obrázek

AXA v ČR očekává milionové škody způsobené orkánem Sabine

Ilustrativní obrázek

Jak se vyrovnat s nedostatkem příjmů v případě ztráty zaměstnání?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel oslabený

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně oslabují na pozadí obav z rychlého rozšíření koronaviru mimo Čínu

Ilustrativní obrázek

Americké indexy dnes klesly, S&P o 0,38%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.